Новости

Налог на выведенный капитал: зарегистрирован очередной законопроект

17.06.2020 / 10:30

«ЄС» зареєструвала проєкт закону України № 3665 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження податку на виведений капітал на заміну податку на прибуток підприємств».

Про це повідомила народний депутат Ніна Южанінана своїй сторінціу Facebook:

«Це вже не перша редакція законопроєкту щодо ПнВК, запропонована нашою політичною силою, яка тепер враховує норми нашумілого закону № 466.

З останнього ми прибираємо з контролерів іноземних компаній юридичних осіб і залишаємо тільки фізичних осіб. За чинними нормами сума скоригованого прибутку КІК включається як до загального оподатковуваного доходу фізособи, так і є окремим об’єктом оподаткування податком на прибуток за ставкою 18 % у юрособи. Змінюючи модель корпоративного оподаткування, ми таке надмірне навантаження прибираємо, а також пропонуємо ще ряд змін, спрямованих на приведення положень Закону № 466 у відповідність до системи справляння податку на виведений капітал.

Нинішня ситуація з падінням обсягів промислового виробництва, ВВП на душу населення, доходів як платників податків, так і державного бюджету є схожою з тією, яка мала місце в 2015 році.

Тоді поступово нам вдалося досягнути зростання економіки, але не масштабних інвестицій і капіталовкладень в її розвиток. Сьогодні так само Україна стоїть на порозі нових можливостей для того, щоб нарешті вирватися з «порочного кола бідності».

Класична модель оподаткування прибутку підприємств в Україні є неефективною. Ми ризикуємо не тільки не отримати запланованих надходжень 98,2 млрд грн податку на прибуток у 2020 році (до секвестру бюджету — 118 млрд грн), а й залишитися без надходжень податку в 2021 році.

В Естонії, яку часто наводять як країну-пілота в запровадженні ПнВК, оподаткування податком на виведений капітал працює з 2000 року. І, до речі, у Директиві ЄС 2016/1164 про встановлення правил протидії практикам ухилення від сплати податків, які мають безпосередній вплив на функціонування внутрішнього ринку, про Естонію міститься окрема згадка як про країну, що відповідає європейським правилам можливості існування такої форми корпоративного податку.

У Грузії ПнВК запроваджений з 2017 року, у Латвії — з 2018 року.

А зовсім нещодавно уряд Польщі ухвалив національну програму реформ для подолання наслідків COVID-19, яка передбачає запровадження ПнВК з 2021 року.

Україна також має всі шанси запровадити ПнВК з 1 січня 2021 р. У такому разі:

- бізнес встигне адаптуватися до нової системи корпоративного оподаткування;

- буде дотримано принцип стабільності податкового законодавства, на якому неодноразово наголошували і в сесійній залі, і в середовищі платників податків.

І найголовніше — запровадження ПнВК ініційоване бізнесом заради розвитку бізнесу в Україні і має бути запроваджено не секторально, для певної категорії платників чи певної галузі, а відразу і в повному обсязі.

Саме тому ми знов запропонували перенести дискусію про необхідність запровадження ПнВК із телеефірів до зали парламенту і нарешті прийняти рішення.

Оскільки ми провели чимало складних переговорів із міжнародними партнерами і майже переконали МВФ у необхідності запровадження ПнВК в Україні, прошу не закидати нам: «А чого ж ви не прийняли?»