Новости

Экспериментальные образцы подписи и почерка: отказать или предоставить?

23.06.2020 / 15:58

Вікторія ГОРОЖАНОВА, адвокат ID Legal Group

У більшості випадків у кримінальних провадженнях слідчі оголошують постанову про відбір зразків підписів та почерку після допиту свідка або підозрюваного. Тобто заздалегідь у повістці не повідомляється про те, що у свідка або підозрюваного під час проведення допиту також відбиратимуть експериментальні зразки. Тому особа, яка викликана для допиту як свідок або підозрюваний і в минулому підписала або заповнила документи, що мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, повинна бути обізнана і підготовлена до можливого відбору зразків.
Стосовно підозрюваного позиція загалом зрозуміла: підозрюваний має право відмовитись давати будь-які показання і відповідно експериментальні зразки. Інша ситуація — щодо процесуального статусу свідка, у якого є фактично два варіанти: або надати експериментальні зразки, або відмовитись від їх надання. Чи буде це правомірним з боку свідка, і який порядок його дій у такому випадку?

Коли відмова є законна і обґрунтована

Стаття 63 Конституції не допускає відмову особи від надання зразків для експертного дослідження. У ній йдеться тільки про «показання» та «пояснення». Однак у разі якщо розглядати зміст цієї статті ширше, то, надаючи експериментальні зразки, свідок може нашкодити самому собі, тобто фактично надати слідству дані відносно себе.

Стаття 66 КПК не передбачає обов’язку надання слідчому експериментальних зразків. Однак до переліку прав відмову від надання зразків також не включено. Крім того, КПК та КК не містять конкретної норми про відповідальність за відмову від надання експериментальних зразків свідком.

Отже, на погляд автора, відмова свідком від надання експериментальних зразків підписів та почерку в інтересах свого захисту цілком законна і обґрунтована.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания