Новости

Библия импортера: четыре заповеди таможенной стоимости

06.08.2020 / 10:52

Олег КИРИЄВСЬКИЙ, партнер First Chair Legal, співголова митного комітету ЕBA

Збільшення митної вартості товарів — болюча тема для бізнесу. Тільки у 2019 році митниця ухвалила понад 40 тис. рішень про коригування, збільшивши митну вартість товарів на суму понад 30 млрд грн.

Економічна криза тільки посилює тенденції до збільшення кількості таких коригувань. Так, вже в травні 2020 року до Верховної Ради внесли законопроєкт про «удосконалення» порядку контролю за визначенням митної вартості. Планується поглибити застосування системи управління ризиками за контролем митної вартості:

  • митниця зможе витребовувати від декларанта додаткові документи тільки за результатами спрацювання системи;
  • система порівнюватиме задекларовану митну вартість із вартістю ідентичних або подібних товарів.

Законопроєкт викликав занепокоєння серед бізнесу, адже він створює ризики додаткового тиску на імпортерів.

Безвідносно до прийняття цього законопроєкту очікується посилення контролю за визначенням митної вартості. Тому спробуємо сформулювати чотири заповіді митної вартості для щасливого імпортера. Сподіваємося, що дотримання таких правил зменшить ризики необґрунтованого збільшення митної вартості.

Заповідь 1: уникай розбіжностей

Найчастішою передумовою для збільшення митної вартості є витребування додаткових документів через наявні розбіжності.

Часто поставка декількох партій товару здійснюється на підставі базового контракту, в якому передбачено передоплату. Наступні ж партії поставляються із післяплатою або сторони іншим чином змінюють умови співпраці, але не відображають цього документально.

Буває, що в контракті сторони передбачають специфікації або інші документи (щодо страхування, сплати роялті тощо), які так і не укладають, або ж імпортер їх просто не подає.

Як наслідок, митниця має право витребувати додаткові документи (про оплату товару тощо). При цьому часто декларант просто не встигає їх подати протягом 10 днів.

Тому варто прочитати свій договір і переглянути всі документи, які планується подавати. Навіть якщо «так вже кілька років працює і ні у кого питань не виникало» — у ньому можна знайти багато цікавого.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания