Новости

Применение РРО: обзор изменений в законодательстве

19.08.2020 / 10:00

В ГУ ДПС у Луганській області особливу увагу звернули на певні категорії суб’єктів господарської діяльності, які при проведенні готівкових розрахунків використовують в обов’язковому порядку реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО).

Наприклад, це стосується платників єдиного податку після перевищення протягом календарного року доходу в 1 млн грн; фізичних та юридичних осіб – підприємців, які реалізують підакцизні групи товарів у роздрібну торгівлю (пиво, алкогольні напої та тютюнові вироби) або займаються продажем складних побутових товарів (які застосовують РРО з 08.05.2017 р.; лікарських засобів та виробів медичного призначення (які застосовують РРО з 01.01.2019 р.).

У відомстві звернули увагу, що Верховною Радою України 20.09.2019 р. були прийняті Закони України: № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та № 129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг», які значно розширюють сферу застосування РРО при здійсненні розрахунків зі споживачами в Україні.

Зокрема вимоги щодо їх використання будуть поступово поширюватись на фізичних осіб – підприємців незалежно від обсягу одержаного доходу та видів діяльності, крім першої групи спрощеної системи оподаткування. Перші зміни повинні були вступити в дію з 19.04.2020 р. та інші зміни з 01.10.2020 р. та з 01.01.2021 р.

Але у зв’язку зі змінами до ПКУ, які внесені Законом України від 17.03.2020 р. № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» розширення сфери застосування РРО для окремих видів діяльності платників податків перенесено на три місяці до 01.01.2021 р.

Варто зазначити, що до цього терміну продовжено можливість не застосовувати РРО та/або програмні РРО платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує ліміт у 1 млн грн, крім тих, які здійснюють:

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення.

Водночас обов’язкове використання РРО з 01.01.2021 р. платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), які здійснюють:

реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфер охорони здоров’я;

реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);

діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (із змінами та доповненнями);

діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;

діяльність готелів подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);

реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

На 01.04.2021 р. перенесено застосування РРО та/або програмних РРО платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), крім платників єдиного податку першої групи.