Новости

Налоговая реформа — 2021: со следующего года ФЛП — плательщики единого налога будут вести учет деятельности в произвольной форме

18.08.2020 / 18:30

З наступного року відповідно до Закону України від 14.07.2020 р. № 786 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування Електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб — підприємців» скасовується вимога обов’язкової реєстрації книги обліку доходів та витрат, а також обов'язок ведення книги обліку доходів для фізичних осіб — підприємців, платників єдиного податку першої — третьої груп. При цьому вони будуть зобов’язані вести облік діяльності в довільній формі в паперовому чи електронному вигляді. Про це інформують в ГУ ДПС в Івано-Франківській області.

Зокрема, з 01.01.2021 р. фізичні особи — платники єдиного податку першої і другої груп та третьої групи — неплатники ПДВ вестимуть облік діяльності у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів, а підприємці третьої групи — платники ПДВ — у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат.

Водночас фізичні особи — підприємці на загальній системі оподаткування та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані будуть вести облік доходів і витрат від такої діяльності за встановленою формою в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет. Типова форма такого обліку та порядок його ведення визначається Міністерством фінансів України.

Звертаємо увагу, що до 31.12.2020 р. згідно з вимогами ПКУ фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками ПДВ, ведуть за встановленою формою Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів, а «єдинники» третьої групи — платники ПДВ — ведуть Книгу обліку доходів та витрат. Такі Книги мають бути зареєстрованими в податкових інспекціях за місцем обліку.

Слід зазначити, що Книги обліку, які ведуть фізичні особи — підприємці необхідно зберігати у платника податку протягом трьох років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис. Тобто фізичні особи — підприємці, які не вестимуть Книгу з 01.01.2021 р. у зв’язку з запровадженням ведення обліку доходу в довільній формі, мають її зберігати ще три роки.

Крім цього, відповідно до норм п. 44.1 ст. 44 ПКУ платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних із обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Такі первинні документи зберігають не менше 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи.