Новости

Як пересвідчитися у порядності забудовника і самостійно перевірити юридичну чистоту квадратних метрів: рекомендації Офісу протидії рейдерству

24.09.2020 / 13:55

Мій дім — моя фортеця. Такий вислів не завжди характеризує сучасний стан справ на первинному ринку нерухомості. Цей сегмент час від часу потрапляє «в зону турбулентності», а до списку проблемних забудовників додаються назви нових компаній.

Попри низку ризиків і небезпек, первинна нерухомість користується великою популярністю. Особливо серед тих, хто хоче придбати квартиру без життєвої історії попередніх власників і за більш доступною ціною, та інвестує власні кошти в квадратні метри у новобудові, яку тільки планують зводити.

Як за красивим фасадом відділу продажів забудовника і яскравими презентаційними буклетами розгледіти реальну перспективу — те, що будинок чи житловий комплекс буде зведено і здано в експлуатацію? Як пересвідчитися у порядності забудовника і самостійно перевірити юридичну чистоту квадратних метрів у майбутній новобудові?

Публікуємо 4 універсальні рекомендації від експертів Офісу протидії рейдерству, які варто врахувати перед укладанням інвестиційного договору із забудовником, аби уникнути проблем із нерухомістю в майбутньому.

Рекомендація 1 . Пересвідчіться у надійності ділової репутації забудовника.

Обравши будівельну компанію, радимо перевірити її за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search). Ця опція — безкоштовна, пошук здійснюється за кількома критеріями:

  • повним або скороченим найменуванням юридичної особи;
  • кодом ЄДРПОУ.

Такий пошук дозволить дізнатися детальну інформацію про юридичну особу, зокрема: коли було створено компанію, який розмір її статутного фонду, хто її засновники, які види діяльності вона може здійснювати

⚠️ Повинна насторожити, скажімо, інформація стосовно відкриття виконавчого провадження щодо юридичної особи.

Рекомендація 2. Перевірте, чи не перебуває компанія забудовника у процедурі банкрутства.

Такий моніторинг також можна здійснити самостійно. Джерелом інформації у цьому випадку буде вебпортал «Судова влада України» https://court.gov.ua/fair/. Тут же можна перевірити, чи не був забудовник учасником судових проваджень.


Рекомендація 3. Отримайте інформацію про наявність у будівельної компанії всієї необхідної дозвільної і проєктної документації.

Якщо перевірка професійної репутації забудовника не викликала у вас жодних запитань, можна вирушати до відділу продажів для отримання інформації про наявність у забудовника усієї необхідної дозвільної і проєктної документації, або ж «озброїтися» відповідними даними, зайшовши на сайт будівельної компанії (щоправда, така інформація не завжди публікується на офіційних інтернет-ресурсах забудовника).

Важливо дізнатися, чи є у забудовника, зокрема, такі документи:

  • ліцензія на провадження господарської діяльності з будівництва багатоквартирних будинків;
  • дозвіл на виконання відповідних будівельних робіт;
  • проєктні документи на будинок або житловий комплекс та їх експертиза.

Також варто пересвідчитися у дійсності цих документів. Наприклад, з’ясувати, чи не анульовано відповідну ліцензію або ж дозвіл на виконання будівельних робіт. Для цього потрібно зайти на вебпортал Державної архітектурно-будівельної інспекції України https://dabi.gov.ua/ і перевірити вказані документи у Реєстрі виданих ліцензій https://e-construction.gov.ua/licensees і Реєстрі будівельної діяльності https://e-construction.gov.ua/reestri.

Рекомендація 4. Дізнайтесь інформацію про земельну ділянку, на якій планується звести будинок чи житловий комплекс.

Для цього потрібно скористатися ще одним корисним інформаційним ресурсом — Публічною кадастровою картою України
https://map.land.gov.ua/...

Пошук земельної ділянки здійснюється за трьома параметрами:

  • кадастровим номером;
  • населеним пунктом;
  • координатами.

Такий моніторинг допоможе з’ясувати цільове призначення земельної ділянки (важливо, щоб вона була призначена саме для житлової забудови, на якій дозволено зведення багатоквартирних будинків!), а також до якого типу власності вона відноситься.

Якщо йдеться про земельну ділянку, що перебуває у комунальній власності, додатково можна дізнатися інформацію про право власності та речові права на неї.

Для отримання безкоштовного доступу до цієї інформації потрібно пройти авторизацію й ідентифікацію (з використанням ЕЦП чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи) на вебпорталі Держгеокадастру.

‼️ Незаплямована професійна репутація забудовника, наявність необхідної дозвільної і проєктної документації на будівництво і документів на земельну ділянку стануть надійним фундаментом для безпечного інвестування у квадратні метри, резюмують експерти Офісу протидії рейдерству.