Новости

ТОП-3: наиболее распространенные ошибки при осуществлении операций с подакцизными товарами

25.09.2020 / 11:30

Офіс великих платників визнає, що карантин в країні вніс до роботи податківців деякі корективи, зокрема до роботи фахівців аудиту. Нормами Закону № 540 вставлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, за винятком деяких з них, в тому числі перевірок щодо здійснення операцій з підакцизними товарами. 

Тож навіть у період карантину податкові органи мають право проводити фактичні перевірки щодо обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками. 

«Таких перевірок фахівцями Офісу станом на 1 вересня проведено 190, а це майже на 20 % менше ніж за аналогічний період минулого року. Основна увага під час їх проведення приділялась реалізації підакцизних товарів — пального, тютюнових та алкогольних виробів» — наголосив заступник керівника Офісу великих платників податків Анна Пужай-Череда. 

У результаті проведених перевірок встановлені порушення суб’єктами господарювання законодавства, що регулює обіг підакцизних товарів та за підсумками фактичних перевірок донараховано 30,7 млн грн. 

Виявилась цікава картина. Найбільш поширеними порушеннями, встановленими під час проведення фактичних перевірок є: 

недотримання вимог щодо використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару згідно УКТ ЗЕД. Зауважу, що починаючи з 01.08.2020 р. фінансова санкція за таке порушення збільшена із 85 до 511 грн; 

порушення порядку обліку, виробництва та обігу пального, за що передбачено відповідальність у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за місцем реалізації; 

необладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та рівномірами-лічильниками та відсутність реєстрації в Єдиному Державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників. Зазначені порушення передбачають застосування штрафних санкцій у розмірі 20 тис грн за кожний необладнаний резервуар або місце відпуску пального. У разі встановлення на акцизному складі протягом року повторного порушення, відповідальність — 50 тис грн. 

Крім цього нагадаю, що законами № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» запроваджена низка новацій, зокрема у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій. 

Запровадження нових розмірів штрафів планувалось ще з 19.04.2020 р., але в зв’язку із набранням чинності Законом № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» терміни застосування штрафних санкцій були перенесені. 

Так, з 1 серпня 2020 року, зокрема, діють нові штрафи. За незастосування РРО або програмних РРО, застосування їх з порушенням встановлених законодавством вимог передбачаються штрафні (фінансові) санкції, зокрема штраф у розмірі 10 % (за перше порушення) і 50 % (за кожне наступне порушення) вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг). 

З 1 січня 2021 року розмір штрафу становитиме 100 і 150 % вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) за перше та наступне порушення відповідно.