Новости

Новый главный бухгалтер: с какого момента он несет ответственность за нарушение налогового законодательства?

12.10.2020 / 16:01

Олександр ЄФІМОВ, керуючий партнер АО «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», канд. юр. наук, доцент, адвокат, аудитор, доцент кафедри цивільного та трудового права, КНЕУ ім. В. Гетьмана

За який період головний бухгалтер несе відповідальність за порушення податкового законодавства: за останні три роки чи з моменту вступу на посаду?

Відповідаючи на це запитання варто зазначити, що відповідно до ст. 61 Конституції юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. При цьому в силу презумпції невинуватості особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину (ст. 62 Конституції).

Відповідно до ст. 33 КпАП при накладенні адміністративного стягнення (притягненні до адміністративної відповідальності) враховується, у тому числі, особа порушника та ступінь його вини.

Як відомо, вина — це психічне ставлення правопорушника до вчиненого ним правопорушення. Вона буває умисною чи необережною (ст. 9 КпАП). Згідно зі ст. 10 КпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки та бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. А відповідно до ст. 11 КпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Коли йдеться про «особу, яка його вчинила», юристи мають на увазі ті елементи складу правопорушення, які мають такі визначення як «суб’єкт» та «об’єктивна сторона» адміністративного чи кримінального правопорушення. Вона полягає у конкретних діях конкретного суб’єкта правопорушення. Якщо ці дії вчинені іншою особою, то саме вона (ця інша особа) і є суб’єктом правопорушення. Саме у цієї іншої особи може бути наявна вина у форму умислу чи необережності.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания