Новости

Передача товара в виде благотворительной помощи: ОКП о налогообложении НДС

20.10.2020 / 13:00

Офіс великих платників податків ДПС повідомляє, що надання благодійної допомоги у вигляді товарів (у т.ч. продукції основних засобів) або послуг є операцією з постачання товарів/послуг, тобто, об’єктом оподаткування податком на додану вартість (пп. 14.1.191, п. 185.1 Податкового кодексу, далі – ПК).   

Тому, у разі надання благодійної допомоги грошовими коштами податок на додану вартість не нараховується, оскільки це не є операцією з поставки товарів/послуг. 

Відповідно до норм ПК деякі операції з передачі благодійної допомоги звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема: 

безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, а також надання благодійної допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) такої допомоги (пп. 197.1.15 ПК); 

операції, здійснені в сільській місцевості сільськогосподарськими товаровиробниками, з постачання: 

послуг з ремонту шкіл, дошкільних закладів, інтернатів, закладів охорони здоров'я; 

надання матеріальної допомоги (в межах одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на місяць на одну особу – 17 грн) продуктами харчування власного виробництва; 

послуг з обробки землі багатодітним сім'ям, ветеранам праці і війни, реабілітованим громадянам, особам з інвалідністю, одиноким особам похилого віку, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та школам, дошкільним закладам, інтернатам, закладам охорони здоров'я (пп. 197.1.24); 

Інші операції з надання благодійної допомоги оподатковуються ПДВ на загальних підставах, тобто на дату передачі товарів/надання послуг підприємством нараховується ПДВ, виходячи з бази оподаткування (п. 188.1 ПК). Якщо передаються: 

  • раніш придбані товари/послуги – базою оподаткування буде вартість придбання таких товарів/послуг; 
  • продукція власного виробництва – звичайна ціна такої продукції; 
  • необоротні активи – їх балансова (залишкова) вартість. 

Оскільки в даному випадку балансова вартість дорівнює нулю (благодійна допомога надається безкоштовно), тобто база оподаткування перевищує договірну ціну, підприємство виписує дві податкові накладні (п. 15 Порядку № 1307): 

одну – «нульову» на дату оформлення документу, що підтверджує факт надання благодійної допомоги (ПН заповнюється в загальному порядку); 

другу – на суму перевищення бази оподаткування над договірною ціною (вартість товарів/послуг, які передаються у вигляді благодійної допомоги) (заповнюється відповідно до п. 8, 15, 16 Порядку № 1307). 

Ці податкові накладні підлягають реєстрації в ЄРПН на загальних підставах. 

Якщо підприємством були придбані товари у платників ПДВ для передачі як благодійної допомоги, то воно має право включити суму ПДВ до податкового кредиту на підставі податкової накладної, наданої постачальником та зареєстрованої в ЄРПН. При цьому додатково податкові зобов’язання на нараховуються (п. 198.5 ПК).