Новости

ФЛП возвращает другому ФЛП кредит не денежными средствами: какие налоговые последствия?

27.10.2020 / 14:59

Олександр ЄФІМОВ, керуючий партнер АО «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», канд. юрид. наук, доцент кафедри цивільного та трудового права КНЕУ ім. В. Гетьмана, адвокат, аудитор

ФОП (єдиний податок 5 %) отримала поворотну фінансову допомогу від іншої ФОП на єдиному податку, яку вона витратила на придбання нежитлового приміщення. Повернути цю поворотну фінансову допомогу у встановлений договором строк (9 місяців) вона не змогла і за домовленістю з позикодавцем поверне не кошти, а нежитлове приміщення. Чи виникнуть у цій ситуації якісь нюанси з оподаткуванням в обох сторін?

Підприємець турбується, що за ПКУ він як платник єдиного податку, який не повернув поворотну фінансову допомогу протягом 12 місяців, має її оподаткувати єдиним податком. Адже у такому випадку факту повернення саме коштів не буде. Тому спочатку поговоримо про податкові наслідки повернення поворотної фінансової допомоги нежитловим приміщенням, а не коштами.

Якщо за договором позики позикодавець передає у власність позичальникові грошові кошти, то позичальник зобо­в’язаний повернути позикодавцеві таку саму суму грошових коштів (суму позики) (ст. 1046 ЦКУ). Повернення позики, яка є цивільно-правовою підставою надання поворотної фінансової допомоги, про яку йдеться у ПКУ, в інший спосіб — не грошовий не відповідає нормам ЦКУ щодо позики.

Проте ЦКУ передбачає можливість припинення зобо­в’язання не лише його виконанням, а й в інший спосіб. Так, згідно з частиною другою ст. 604 ЦКУ зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобо­в’язанням між тими самими сторонами (новація). Отже, сторони договору позики цілком правомірно можуть укласти договір про припинення зобов’язання з повернення позики грошовими коштами шляхом заміни його зобов’язанням передати нежитлове приміщення.

Але передача такого приміщення не вважатиметься безоплатною, оскільки у цьому разі припиняється зобов’язання позичальника з повернення певної грошової суми позикодавцеві. А таке припинення зобо­в’язання цілком відповідає визначенню поняття «доходи», наведеному у ст. 1 Закону про бухоблік.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания