Новости

Бухгалтер vs ст. 212 УК: какие действия приводят к уголовной ответственности, а какие — нет?

11.11.2020 / 12:31

Вікторія ГОРОЖАНОВА, адвокат ID Legal Group

До кримінальних правопорушень, передбачених ст. 212 ККУ, належать будь-які умисні дії, які призвели до фактичного ненадходження до бюджетів податків, зборів та обов’язкових платежів. Однак фахівці (бухгалтери, економісти та фінансисти) часто повною мірою не розуміють, які конкретні дії правильно кваліфікувати як ознаку складу злочину — умисне ухилення від сплати податків, а які дії взагалі не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Найбільш розповсюдженими неправомірними діями головного бухгалтера (бухгалтера), який одноособово здійснює ведення бухгалтерського та податкового обліку, є такі:

  • невключення до складу податкових зобов’язань сум з окремих фінансово-господарських операцій;
  • надмірне безпідставне включення до складу податкового кредиту сум з окремих фінансово-господарських операцій;
  • безпідставне (без підтвердження первинними бухгалтерськими документами) збільшення податкового кредиту або зменшення податкових зобов’язань;
  • ненарахування податків і неподання податкової звітності при здійсненні фінансово-господарської діяльності.

Однак ККУ вказує на обов’язкову наявність умислу суб’єкта. Тобто правоохоронцям не достатньо встановити виконання лише конкретних дій — необхідно встановити і зібрати докази їх умисності. Відсутність доказів умисності дій службових осіб підприємства або фізичних осіб може призвести до двоякого тлумачення, наприклад, головний бухгалтер у податковій звітності збільшила суму податкового кредиту. За відсутності прямих доказів наявності у головного бухгалтера умислу це може мати вигляд технічної помилки і саме такі показання може давати головний бухгалтер. У такому випадку за наявності матеріальної шкоди у вигляді фактичного ненадходження податків до бюджету її дії можуть кваліфікуватись як службова недба­лість знову ж таки за умови, якщо до закінчення податкової перевірки службові особи самостійно не виправили цю технічну помилку і не сплатили до бюджету заборгованість.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания