Новости

Судебная практика: увольнение работника в связи с поступлением на военную службу по контракту при возникновении кризисной ситуации, угрожающей национальной безопасности, является незаконным

03.12.2020 / 09:00

У п. 3 частини першої ст. 36 КЗпП стверджується, що підставами припинення трудового договору є призов або вступ працівника або власника — фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посада відповідно до частин третьої та четвертої ст. 119 цього Кодексу.

Рішенням Ради Національної безпеки та оборони України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України», введеним у дію Указом Президента України від 02.03.2014 р. № 189/2014, передбачено, що в Україні виникла кризова ситуація, яка загрожує національній безпеці України та вимагає необхідності вжиття заходів щодо захисту прав та інтересів громадян України, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності державних кордонів України, недопущення втручання в її внутрішні справи.

Ураховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що на час укладення позивачем контракту діяла кризова ситуація, що загрожує національній безпеці та обороні України щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України, яка вимагала проведення часткової мобілізації, з початком якої настав особливий період діяльності усіх інституцій України, який не закінчений на час розгляду спору. Тому підстави для звільнення позивача за п. 3 ст. 36 КЗпП у відповідача були відсутні.

/постанова ВС від 27.03.2019 р. у справі № 569/4641/17/