Новости

Судебная практика: если характер деятельности представительства подготовительный и/или вспомогательный, а целью создания данного представительства является обеспечение возможности реализации товара на территории Украины, то данное представительство не является постоянным и не подлежит налогообложению в общем порядке

04.12.2020 / 12:20

Для визнання представництва нерезидента таким, що має статус постійного представництва, необхідною умовою є здійснення ним комерційної діяльності. За своєю сутністю цей термін є еквівалентним терміну «господарська діяльність», який використовується в ПКУ, а також у міжнародних договорах.

Якщо діяльність представництва має підготовчий та допоміжний характер, а їх створення мало забезпечити можливість реалізації товару на території України, то відповідне представництво не можна відносити до «постійного». Діяльність некомерційного представництва має лише підготовчий або допоміжний характер щодо діяльності материнської компанії та має бути відмінною від статутних функцій материнської компанії.

Постійним представництвом визнається особа, яка загалом здійснює діяльність, аналогічну материнській компанії, або якщо така діяльність є переважною. Якщо представництво не виробляє, не закуповує та не розповсюджує товари, що виробляються або закуповуються компанією нерезидентом, а дії представництва щодо реєстрації та рекламування товару мають підготовчий та допоміжний характер, оскільки їх вчинення повинне забезпечити можливість реалізації відповідного товару на території України, то це свідчить про відсутність статусу постійного представництва.

Реєстрація та рекламування товару не є операціями, які безумовно приводять до отримання доходу на території України. Та обставина, що безпосередньо представництво не одержує доходів з джерелом походження з України, не впливає на визнання представництва платником податку. Визначення оподатковуваного прибутку в загальному порядку для представництва передбачає сплату податку як з доходів з джерелом походження з України, так і з доходів, отриманих з інших джерел.

Отже, ключовим при визначенні оподатковуваного прибутку є не так джерело доходу, як відповідність критерію визнання доходу.

/постанова  ВС від 16.03.2020 р. у справі № 826/7675/18/

_____________
За матеріалами
Огляду судової практики у сфері трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування