Новости

Итоги недели

15.01.2021 / 17:20

Ділова мета, КІК, безподаткова ліквідація: набрав чинності Закон № 1117

З 1 січня діє Закон України від 17.12.2020 р. № 1117-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування». Зі слів його розробників, він передбачає запровадження прозорих і деталізованих механізмів реалізації положень щодо обмежень, введених для запобігання ухиленню від оподаткування; визначення чітких та зрозумілих правил оподаткування контрольованих іноземних компаній, а також надання платникам податків достатнього часу для забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування відповідних об’єктів оподаткування.

Ухвалення Закону зумовлене складною ситуацією, що виникла у зв’язку з пандемією COVID-19 і запровадженням обмежувальних заходів, пов’язаних з її поширенням у світі.

Докладніше про внесені зміни читайте у матеріалах номера.

Оподаткування програмної продукції: Мінфін видав Узагальнюючу податкову консультацію 

Мінфін затвердив Узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції. Консультація надає відповідь на запитання, чи звільнятимуться від оподаткування ПДВ операції з постачання різних видів програмної продукції.

Зокрема, роз’яснено, що операції з постачання результатів комп’ютерного програмування у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них у разі передачі замовнику майнових прав інтелектуальної власності на такі об’єкти  звільнятимуться від оподаткування ПДВ.

Водночас операції з постачання систем та/або устаткування/обладнання, складовою яких є програмна продукція без виділення окремої її вартості, оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку. 

З текстом УПК можна ознайомитись за посиланням.

ТЦУ: оприлюднено Рекомендований (невиключний) перелік джерел інформації для отримання котирувальних цін 

ДПС розроблено та доведено до відома і використання в роботі платниками податків — учасниками контрольованих операцій з сировинними товарами Рекомендований (невиключний) перелік джерел інформації для отримання котирувальних цін. 

Зазначений Перелік є складовою механізму визначення дотримання принципу «витягнутої руки» щодо операцій з сировинними товарами з метою забезпечення виконання вимог щодо використання методу порівняльної неконтрольованої ціни.

При цьому ПКУ не обмежує платника податків у виборі будь-якого з джерел, інформація якого про котирувальні ціни, що використовуватимуться для порівняння, відповідатимуть умовам зіставності. 

Базовою вимогою, якою керувалася ДПС при формуванні Переліку, була наявність доступної методології формування джерелом даних та інформації про ціни та складові ціноутворення саме в рамках вимог до аналізу КО, а також наявність котирувальних цін щодо сировинних товарів, які експортуються/імпортуються українськими компаніями, доступність джерел для широкого кола платників податків. 

До Переліку увійшли інформаційно-аналітичні продукти п’яти міжнародних цінових агентств (компаній) та двох вітчизняних державних підприємств, які мають значний досвід роботи з інформацією (даними) щодо цін на товари та товарні групи, що, зокрема, мають суттєву частку в українському експорті. 

Визначення та оприлюднення Переліку дає змогу забезпечити починаючи з 2021 року практичне застосування норм ПКУ щодо КО з сировинними товарами. 

Про внесені зміни читай також тут.

Облік доходів і витрат самозайнятих осіб: ДПС про проєкт типової форми

З 01.01.2021 р. фізичні особи — підприємці і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат за типовою формою. У зв’язку з цим Мінфіном розроблено проєкт типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок її ведення. На cьогодні він проходить процедуру погодження у зацікавлених центральних органах виконавчої влади. 

Проєктом передбачається затвердження типової форми, за якою здійснюватиметься облік доходів і витрат, та порядку ведення такого обліку для відповідних категорій самозайнятих осіб. 

Запроваджені з нового року зміни щодо форми обліку і витрат не скасовують обов’язку дотримуватись платниками вимог щодо ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів та їх належне зберігання. 

Таким чином, до набрання чинності відповідним наказом Мінфіну ФОП і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, у тому числі новостворені, на підставі первинних документів можуть продовжувати/вести облік доходів і витрат у Книгах за попередньо визначеною формою і без реєстрації у контролюючому органі за місцем свого обліку. 

Більш докладно про внесені зміни тут.

Акцизний податок: Мінфін вніс зміни до форм акцизних накладних та заяв  

Мінфін наказом від 27.11.2020 р. № 729 затвердив оновлені форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунків коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового. Цим наказом, зокрема, затверджено: 

 • форму заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів; 
 • акцизну накладну форми «П»; 
 • акцизну накладну форми «С»; 
 • розрахунок коригування акцизної накладної форми «П»; 
 • розрахунок коригування акцизної накладної форми «С»; 
 • форму заявки на поповнення (коригування) залишку пального; 
 • форму заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового; 
 • Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового. 

Зміни наберуть чинності з 27.01.2021 р.

ЄСВ-недоїмка самозайнятих осіб: визначено форму заяви про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені

Як відомо, ФОП (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р. не отримували дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО, мають право на списання суми недоїмки з ЄСВ, а також штрафів та пені, нараховані на ці суми. 

Для цього зазначеним категоріям суб’єктів господарювання необхідно до 01.03.2021 р. звернутися до податкового органу з відповідною заявою. Форма заяви розміщена тут.

При цьому платникам єдиного внеску, які звернулися із заявами про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені у строк до 31.08.2020 р. (на підставі Закону України від 13.05.2020 р. № 592), але їх діяльність на момент звернення вже була припинена в періоді з 01.01.2017 р. до 03.06.2020 р., звертатися із заявою повторно не потрібно. Органи ДПС здійснюють списання щодо таких платників на підставі документів, які були подані раніше.

У разі наявності у вказаної категорії платників заборгованості з єдиного внеску, яка виникла після 03.06.2020 р. і пізніше, такі платники зобов’язані повторно подати заяви про списання. 

Водночас усі інші суб’єкти (які не зверталися раніше або яким було відмовлено у списанні через недотримання вимог обов’язкових документів, необхідних для списання) можуть звернутися із відповідною заявою про списання до податкового органу, у якому вони перебувають (перебували) на обліку як платники єдиного внеску. 

Більш докладно про списання читай тут.

Нормативна грошова оцінка земель: уряд оновив порядок оцінки 

Уряд вніс зміни до Порядку проведення нормативної грошової оцінки сільгоспземель. «Повна нормативно-грошова оцінка земель по всій території України була проведена ще у 2018 році. Але зрозуміло, що з часом стан земель і властивості ґрунтів можуть змінюватись. Ми почули побажання аграріїв надати їм можливість оновлювати оцінку своїх земельних ділянок і внесли певні зміни, що забезпечить справедливу ціну на землю та ефективну реалізацію земельної реформи», прокоментував Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Реалізація постанови передбачає виключення положень щодо обов’язковості використання результатів загальнонаціональної НГО земель сільськогосподарського призначення для надання відомостей із Державного земельного кадастру. Також надано можливість власнику або землекористувачу замовляти проведення НГО окремої земельної ділянки до спливу строку, визначеного частиною другою ст. 18 Закону України «Про оцінку земель».

Кінцеві бенефіціарні власники: коли подавати відомості?

Мін’юст визнав, що минулого року нормативно-правовий акт, яким мали бути затверджені форма та зміст структури власності, не було прийнято. Тому  подання відомостей про КБВ вперше очікуватиметься у 2021 році після прийняття відповідного нормативно-правового акта. 

За Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» строк, протягом якого має бути подано відомості — 14 календарних днів з дати державної реєстрації. А оскільки йдеться про щорічне підтвердження, то виходячи з цього принципу наступне підтвердження планується вже в 2022 році. Отже, кожна юридична особа в 2022 році протягом 14 календарних днів з дати державної реєстрації створення такої юридичної особи має підтвердити відомості про КБВ.

Наприклад, якщо юридична особа зареєстрована 10 лютого, то обов’язок щодо подання документів відповідно до ст. 171 вказаного Закону в неї виникає з 10 лютого 2022 року.

Декларування недостовірної інформації чиновниками: відповідальність поновлена

30 грудня 2020 року набрав чинності Закон України № 1079-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо відновлення інституційного механізму запобігання корупції», а також Закон України № 1074-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Закони повертають відповідальність за декларування недостовірної інформації та за неподання суб’єктом декларування декларації, яка була скасована рішенням Конституційного Суду України. Від зазначеної дати відновлено повноваження НАЗК. 

Одночасно запрацювало положення про необхідність подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані щодо видатків та доходів на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів.

Податкова застава: затверджено Перелік бірж, які здійснюють продаж майна податкових боржників у 2021 — 2023 роках 

Продавати майно платників податків, що перебуває у податковій заставі, доручено таким товарним біржам: 

 • Товарна біржа «Європейська» (Дніпропетровська область, м. Кам’янське); 
 • Товарна біржа «Подільська» (м. Хмельницький); 
 • Правобережна товарна біржа (Дніпропетровська область, м. Кам’янське); 
 • Рівненська міжрегіональна універсальна товарно-майнова біржа «ПРАЙС» (м. Рівне); 
 • Українська універсальна біржа (м. Полтава); 
 • Товарна біржа «Кіровоградська Універсальна Товарна Біржа» (м. Кропивницький); 
 • Товарна біржа «Українські контракти» (м. Київ); 
 • Товарна біржа «Українська біржа торгів та аукціонів» (м. Полтава); 
 • Харківська товарна біржа (м. Харків); 
 • Західно-Українська регіональна агропромислова біржа (м. Львів); 
 • Товарна біржа «ІННЕКС» (м. Київ); 
 • Одеська аграрна біржа (Одеська область, Біляївський район, с. Хлібодарське); 
 • Прикарпатська регіональна товарна біржа (м. Київ); 
 • Товарна біржа «Українська енергетична біржа» (м. Київ); 
 • Товарна біржа «Катеринославська» (м. Дніпро); 
 • Товарна біржа «Міжрегіональна товарно-промислова біржа» (м. Київ).

Порушення масочного режиму: з 14 січня бізнесу загрожують нові штрафи

14 січня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Як наслідок, за допуск особи у громадські будинки, споруди, де здійснюється обслуговування населення, та громадський транспорт у період дії карантину, без попередження, донесеного в будь-якій формі та в будь-який спосіб, про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту органів дихання, зокрема респіратор або захисну маску, що закриває ніс та рот, у тому числі виготовлений самостійно, та/або за відсутність реагування на перебування в таких місцях осіб без вдягнутих засобів індивідуального захисту (усне зауваження про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту, припинення обслуговування, виклик представника Національної поліції з повідомленням про адміністративне правопорушення), суб’єктам господарювання загрожує штраф у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 400 до 5 100 грн).

За обслуговування споживачів у період дії карантину, працівниками суб’єктів господарювання та/або безпосередньо ФОП без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, суб’єктам господарювання також доведеться сплатити штраф у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 400 до 5 100 грн).

Складати постанови про накладення штрафів та застосування фінансових санкцій доручено посадовим особам територіальних органів у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

 

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания