Новости

Акцизный налог: ответы налоговиков на вопросы налогоплательщиков

25.01.2021 / 14:30

Днями заступник начальника Головного управління ДПС у Тернопільській області Сергій Бабій під час Інтернет-конференції поспілкувався із дописувачами щодо законодавчих новацій для підтримки бізнесу під час карантину. Найцікавіші питання та відповіді на них надаємо увазі читачів.


Несвоєчасно сплачено акцизний податок із роздрібної торгівлі, які штрафні санкції очікувати з нового року?

З 01.01.2021 р. якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених Податковим кодексом, такий платник податків за результатами камеральної перевірки притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, – у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Чи необхідне маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах марками акцизного податку? Цікавить питання й розміру самої марки.

При виробництві на митній території України рідин, що використовуються в електронних сигаретах чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час розкривання товару.

Відзначу, що кожна марка акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.

Марки акцизного податку для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, мають такі ж розміри, як і марки акцизного податку для тютюнових виробів: довжина – 44 міліметри ± 0,25 міліметра, ширина – 20 міліметрів ± 0,25 міліметра.

Чи має право підприємець торгувати рідинами для електронних сигарет, маючи ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами?

Так, може. Відповідно до частини двадцять третьої ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, мають право продавати рідини, що використовуються в електронних сигаретах, без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі такими рідинами.

Цікавить питання, за якими кодами бюджетної класифікації сплачується плата за ліцензії на право виробництва, роздрібної та/або оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах?

Зауважу, що наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 р. № 11 «Про бюджетну класифікацію» із змінами затверджено наступну Класифікацію доходів бюджету щодо плати за ліцензії на право виробництва, роздрібної та/або оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах:

22010500 – плата за ліцензії на виробництво спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, дистиляту виноградного спиртового, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

22011000 – плата за ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;

22011100 – плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Чи треба підприємцю-спрощенцю застосовувати РРО та/або програмне РРО при торгівлі пивом?

Суб’єктам господарювання (у тому числі платникам єдиного податку) для здійснення роздрібної торгівлі пивом, необхідно отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (із зазначенням виключно пивом) із обов’язковим обладнанням місця торгівлі РРО/програмним РРО та роздрукуванням відповідних розрахункових документів (формуванням електронних розрахункових документів), встановленої форми.

На основі яких критеріїв ДПС проводить фактичні перевірки платників-акцизників роздрібної торгівлі?

Найперше хочу нагадати, що мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, який діє з 18 березня 2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершиться дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не розповсюджується на проведення документальних позапланових перевірок з підстав, визначених пп. 78.1.18, 78.1.20 Податкового кодексу України та фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства з питань:

  • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, з підстав визначених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 Податкового кодексу.

До основних критерії, на основі яких здійснюється відбір платників для перевірок, це платники, що мають чинну ліцензію на роздрібний продаж підакцизних товарів та подають декларацію з нульовими показниками, здійснюють накопичення за даними звітності акцизних товарів тощо.