Новости

Активы КИФ: каковы механизмы их контроля и правовой защиты?

22.02.2021 / 18:08

Андрій ЛИТВИНЕНКО, старший юрист,
Валерія ДОНЧЕНКО, молодший юрист,
Анна УРУСОВА, партнер,
Олег МЕЛЬНИКОВ, молодший юрист Crowe Mikhailenko

Доручити управління активами свого підприємства досить-таки ризикована справа. Тому інвестору дуже важливо знати, які способи правового захисту та механізми контролю за його активами існують.

Діяльність корпоративних інвестиційних фондів регулюється Законом України від 05.07.2012 р. № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» (далі — Закон про ІСІ). Відповідно до частини першої ст. 8 Закону про ІСІ корпоративний інвестиційний фонд (далі — КІФ) — юридична особа, яка створюється у формі акціонерного товариства і провадить винятково діяльність зі спільного інвестування. Однак хоч КІФ і є акціонерним товариством, на нього не поширюється дія Закону України від 17.09.2008 р. № 514-VI «Про акціонерні товариства», а діяльність здійснюється за Законом про ІСІ.

Незважаючи на те, що КІФ є юридичною особою, він не може провадити свою діяльність самостійно. Управління активами такого суб’єкта здійснює компанія з управління активами (далі — КУА) на підставі відповідного договору. У цьому випадку КУА виступає як представник інтересів КІФ та фактично виконує роль виконавчого органу фонду.

У зв’язку з тим, що роль КУА в діяльності інвестиційного фонду досить велика, в інвесторів КІФ цілком резонно можуть з’явитися побоювання, що КУА має  право розпоряджатися активами фонду безконтрольно.

Щоб розібратися у способах захисту активів КІФ, для початку потрібно звернутися до положень Закону про ІСІ. Так, цей Закон у ст. 64 дає перелік обмежень, які покладаються на КУА під час провадження діяльності з управління активами фонду. Серед іншого там прописана заборона безоплатно відчужувати активи фонду, набувати за рахунок активів фонду майно та цінні папери, які не передбачені інвестиційною декларацією КІФ, тощо. Також частина шоста ст. 63 Закону про ІСІ зобов’язує КУА діяти від імені та в інтересах КІФ на підставі договору про управління активами.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания