Новости

Судебная практика: ошибочно поданная и зарегистрированная налоговая накладная по операциям, которые фактически осуществлены не были, данные о которых не внесены в налоговый учет и не подтверждены первичными документами, не является основанием для внесения данных согласно такой накладной в декларацию

04.03.2021 / 09:20

Верховний Суд звернув увагу на те, що до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період. У податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються дані про обсяги фактично здійснених операцій згідно з даними первинних документів і бухгалтерського обліку, тобто дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Помилково подана та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна за операціями, які фактично здійснені не були, дані про які не внесено до податкового обліку платника податків та не підтверджено первинними документами, не є підставою для внесення даних за такою податковою накладною до податкової декларації.

Можливості подати документи, щоб відкликати чи скасувати помилкові податкові накладні, податкове законодавство не передбачає.

Тому колегія суддів вирішила, що у податкового органу не було правових підстав для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, яким визначено суму завищення від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за помилково складеними податковими накладними, які зареєстровані в ЄРПН. Дані податкової звітності мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника податку, а враховуючи, що податкові накладні складені помилково на операцію, яка фактично не відбулась та не підтверджена первинними документами, які були відкориговані на час проведення камеральної перевірки та прийняття податкового повідомлення-рішення, то відповідно і податкові зобов’язання за такою операцією у позивача фактично не виникали.

/Постанова ВС від 05.01.2021 р. у справі № 804/6826/17/