Новости

Плательщик налога на прибыль приобрел подержанное основное средство: можно ли ему применять ускоренную амортизацию?

09.03.2021 / 11:25

Чи може платник податку на прибуток (у тому числі який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені розділом ІІІ ПКУ) застосовувати прискорену амортизацію для ОЗ, який був у використанні (вживаний), але є новим для такого платника, оскільки не був відображений у складі його ОЗ раніше, та які первинні документи підтверджують вимогу щодо невикористання ОЗ?

Згідно з п. 431 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств на період з 01.01.2020 р. до 31.12.2030 р. платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів:

  • четвертої групи (машини та обладнання) та п’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки;
  • третьої групи (передавальні пристрої) та дев’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює п’ять років.

Основні засоби мають одночасно відповідати таким вимогам:

  • введені в експлуатацію платником податків у межах одного з податкових (звітних) періодів з 01.01.2020 р. до 31.12.2030 р.;
  • не були у використанні.

При цьому такі основні засоби повинні використовуватися у власній господарській діяльності та не можуть продаватися або надаватися в оренду іншим особам (крім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).

З метою нарахування прискореної амортизації основними засобами, що не були у використанні, слід вважати нові основні засоби платника податків, які не були вживані і не відображались у бухгалтерському обліку у складі основних засобів раніше.

Отже, для основного засобу, що був придбаний платником податку після 01.01.2020 р., але вже був раніше у використанні (тобто вживаний), прискорена амортизація у податковому обліку не застосовується.

При цьому п. 431 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ застосовується для визначення мінімально допустимих строків нарахування амортизації основних засобів та методів її нарахування при нарахуванні амортизації у податковому обліку відповідно до норм п. 138.3 ст. 138 ПКУ та відповідно не застосовується платниками податку на прибуток, які прийняли рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування.

Щодо визначення первинних бухгалтерських документів, які підтверджують факти невикористання основних засобів з метою застосування податкової амортизації згідно з п. 431 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ, слід звертатись до Мінфіну.

Докладніше про це тут.