Новости

Итоги недели

12.03.2021 / 15:43

Зберігання пального: ДПС тимчасово призупинені фактичні перевірки

Проаналізувавши звернення Всеукраїнського конгресу фермерів з питань проведення перевірок щодо зберігання пального для власних потреб, а також дебати на засіданні міжвідомчої групи та комітетських слуханнях з питань ліцензування пального для власних потреб фермерів, ДПС погодилася із необхідністю перегляду суми штрафів за порушення умов зберігання пального. 

Однак ДПС є органом виконавчої влади і діє в межах чинного законодавства. Врегулювання цієї проблеми знаходиться саме в законодавчій площині. 

Враховуючи це, ДПС тимчасово призупинено фактичні перевірки до законодавчого вирішення цього питання. При цьому податківці готові долучатись до розробки пропозицій з перегляду санкцій. 

Усі матеріали перевірок, які знаходяться на стадії оскарження, будуть уважно розглянуті з огляду на вимоги законодавства.

Режим спільного транзиту в Україні: вже діють нові порядки

5 березня набрав чинності наказ Мінфіну від 12.02.2021 р. № 86, яким затверджено: 

  • Порядок виконання митних формальностей при застосуванні режиму спільного транзиту з використанням електронної транзитної системи, яким, зокрема, встановлено особливості: виконання митних формальностей під час поміщення товарів у режим спільного транзиту, переміщення товарів у режимі спільного транзиту, завершення режиму спільного транзиту та зняття з контролю операції режиму спільного транзиту на митній території України;
  • Порядок допущення транспортних засобів та контейнерів до перевезення товарів під митними пломбами в режимі спільного транзиту, яким визначено особливості допущення транспортних засобів та контейнерів до перевезення товарів під митними пломбами в режимі спільного транзиту.

Розроблений Мінфіном наказ є черговим кроком для приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту.

Місцеві податки за доокупаційний період: відкриті рахунки для сплати боргів по місцевих податках АР Крим та м. Севастополь 

З 01.03.2021 р. відкрито рахунки за надходженнями до місцевих бюджетів АР Крим та м. Севастополь для сплати боргів з місцевих податків та зборів, що виникли до дати початку тимчасової окупації платниками-резидентами, які мають об’єкти оподаткування з місцезнаходженням на тимчасово окупованій території України. 

Реквізити цих рахунків знаходяться на сайті ГУ в Херсонській області у розділі «Бюджетні рахунки».

ПДВ: декларація за лютий подається за старою формою 

З 01.03.2021 р. набрав чинності наказ Мінфіну вiд 02.12.2020 р. № 734, яким внесено зміни до форми податкової декларації з ПДB та форми уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДB у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок. 

Вперше подати декларацію з ПДB за оновленою формою платникам доведеться за березень 2021 року (граничний термін подання — 20.04.2021 р.). У свою чергу уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДB із внесеними змінами подається, починаючи з 01.04.2021 p. 

Таким чином, за лютий 2021 року декларація з ПДВ подається ще за старою формою. У разі необхідності коригування за минулі періоди зараз слід також застосовувати стару форму уточнюючого розрахунку.

Страхові виплати потерпілим: скорочено перелік документів для їх отримання

Рішенням правління Фонду соціального страхування України від 25.02.2021 р. було скорочено і впорядковано перелік документів, які надаються потерпілими на виробництві або членами їх родин у разі смерті потерпілих для отримання страхових виплат. Зокрема, зменшено їх кількість та вилучено з переліку довідку про склад сім’ї, видача якої на сьогодні не передбачена нормативно-правовими актами.

Крім цього, на засіданні правління Фонду затверджено:

  • Положення про фінансування витрат на спеціальний медичний, постійний сторонній догляд та побутове обслуговування потерпілих;
  • Положення про фінансування витрат на додаткове харчування потерпілим;
  • Порядок розроблення та затвердження заходів із профілактики страхових випадків, що здійснюються за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, та інші документи.

Е-трудові книжки: Закон офіційно опубліковано 

10 березня опубліковано Закон України від 05.02.2021 р. № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі». Його норми почнуть діяти з 10 червня.

Документ запроваджує облік трудової діяльності працівників в електронній формі, використання цих відомостей для підтвердження наявного стажу роботи для укладення трудового договору, призначення пенсій тощо.

Також на законодавчому рівні врегульовується питання щодо автоматичного призначення пенсії за віком через особистий Електронний кабінет особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Таким чином, удосконалюється та реформується система обліку трудової діяльності працівників, що передбачає поступову відмову від паперових трудових книжок.

Законом передбачено п’ятирічний перехідний період, протягом якого до Державного реєстру мають бути внесені відомості з паперових трудових книжок. Упродовж цього часу застосовуватиметься як паперова трудова книжка, так і електронна форма вже наявних або внесених відомостей із вказаного реєстру.

Також документом впроваджується можливість автоматичного призначення пенсії без особистого звернення особи зі збереженням права відстрочення виходу на пенсію.

Такі зміни дадуть змогу зменшити витрати роботодавців на ведення паперового документообігу, спростять доступ до інформації про набутий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, насамперед у разі тимчасової втрати працездатності.

Водночас усуваються можливі ризики та негативні наслідки втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації та внесення недостовірних відомостей до цього документа.

Діяльність нерезидента через відокремлені підрозділи: затверджено Порядок проведення перевірки

Наказом Мінфіну від 15.12.2020 р. № 774 затверджено Порядок проведення перевірки діяльності нерезидента через відокремлені підрозділи, у тому числі постійне представництво в Україні, без взяття на облік у ДПС . Він набрав чинності з 09.03.2021 р.

Проведення перевірки діяльності нерезидента через відокремлені підрозділи, у тому числі постійне представництво в Україні, без взяття на облік у контролюючому органі вважається формою податкового контролю встановлення ознак ведення нерезидентом господарської діяльності на території України через відокремлені підрозділи або через постійне представництво (зокрема, шляхом здійснення діяльності резидентом України в інтересах нерезидента) без взяття відповідного нерезидента на податковий облік. 

Перевірка діяльності нерезидента без взяття на облік у контролюючому органі є документальною позаплановою перевіркою. 

Розділом ІІ Порядку визначено умови отримання інформації, необхідної для встановлення фактів ведення нерезидентом господарської діяльності через постійне представництво. 

Тривалість перевірки діяльності нерезидента без взяття на облік у контролюючому органі не повинна перевищувати 10 робочих днів. Допускається призупинення та поновлення проведення перевірок. 

Якщо за результатами перевірки буде встановлено ведення нерезидентом діяльності через відокремлені підрозділи, у тому числі постійне представництво в Україні, без взяття на податковий облік, ДПС доведеться скласти акт перевірки. Він може бути надісланий нерезиденту, уповноваженому представнику нерезидента чи до компетентного органу держави, резидентом якої є нерезидент. 

На підставі акта перевірки контролюючим органом може бути прийнято рішення про взяття на облік такого нерезидента в Україні без заяви нерезидента та отримання заперечення до акта перевірки. Таке рішення може бути оскаржене до контролюючого органу.

Допомога по частковому безробіттю: з 4 березня її платитимуть за період будь-якого карантину

Опубліковано Закон України від 04.02.2021 р. № 1212-IX «Про внесення змін до статті 471 Закону України «Про зайнятість населення» щодо надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Наразі законодавство передбачає допомогу з часткового безробіття на період карантину для застрахованих осіб, які втратили частину доходу через обмежувальні заходи, пов’язані з протидією поширенню COVID-19.

За новим Законом цю допомогу отримуватимуть не лише на період карантину, спричиненого коронавірусом, а й у разі інших захворювань чи надзвичайної ситуації на території України.

Уряд зможе визначати порядок надання допомоги з часткового безробіття на період карантину, надзвичайної ситуації, її розмір, строк надання, а також порядок повернення коштів, спрямованих на фінансування такої допомоги.

Охорона праці: з 10 березня діє нова декларація відповідності матеріально-технічної бази

Уряд затвердив новий перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а також виклав у новій редакції форму декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Вирішено, що раніше видані декларації відповідності будуть чинними до внесення змін до таких декларацій.

Уточнено, що декларація подається роботодавцем не пізніше ніж за п’ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Декларація може подаватися роботодавцем або уповноваженою ним особою, надсилатися поштою до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці.

Територіальний орган Держпраці має зареєструвати декларацію на безоплатній основі протягом п’яти робочих днів з дня її отримання. Відмова в реєстрації декларації не допускається.

У разі зміни відомостей або виявлення суб’єктом господарювання помилки в поданій декларації він має подати оновлену декларацію протягом семи робочих днів з дня настання таких змін або з дня подання декларації в разі виявлення помилки.

Архітектурно-будівельний контроль: Держпраці пропонується зробити органом державного ринкового нагляду

Мінекономіки оприлюднено для обговорення проєкт постанови КМУ «Про внесення зміни до переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд».

Справа в тім, що внаслідок реформи органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду функції із здійснення державного ринкового нагляду за будівельними виробами не були покладені на жоден з новостворених та реформованих органів виконавчої влади архітектурно-будівельної сфери.

Проєктом постанови пропонується визначити Держпраці органом державного ринкового нагляду за відповідністю будівельних виробів вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд, затвердженого постановою КМУ від 20.12.2006 р. № 1764.

Крім того, проєктом постанови пропонується внести зміну до переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2016 р. № 1069.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания