Новости

Итоги недели

26.03.2021 / 13:35

Бюро економічної безпеки: Президент України підписав Закон про БЕБ

22 березня Президент України підписав Закон України № 1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України», який Верховна Рада ухвалила 28.01.2021 р.

Документ створює інституційні умови для захисту економічних процесів від тиску силових органів, що підтримується міжнародними партнерами України. Основною функцією БЕБ буде аналітична робота, а не силові повноваження. Бюро аналізуватиме бенефіціарів фінансових операцій і визначатиме, чи є порушення закону в обігу коштів тих чи інших бізнес- чи державних структур.

БЕБ стане єдиним органом державної влади, відповідальним за боротьбу з економічними злочинами. Він отримає відповідні повноваження СБУ та Податкової міліції, які будуть переосмислені з тим, щоб це був не так силовий, як аналітичний орган.

Як наслідок, СБУ втратить невластиві спецслужбам функції з розслідування злочинів щодо корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління та економіки. Це дасть змогу СБУ сфокусуватися на виконанні завдань, які справді безпосередньо пов’язані з безпекою держави, з контррозвідувальною діяльністю у сфері економіки.

До повноважень Бюро віднесено такі види діяльності:

 • виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних;
 • оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їхньої мінімізації та усунення;
 • надання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов для створення схем протиправної діяльності у сфері економіки;
 • забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави;
 • збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку держави, та визначення способів запобігання їхньому виникненню в майбутньому;
 • планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності;
 • виявлення та розслідування правопорушень, пов'язаних з отриманням та використанням міжнародної технічної допомоги;
 • складання аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів з метою підвищення ефективності ухвалення ними управлінських рішень щодо регулювання відносин у сфері економіки.

Докладніше про підписаний Закон читай тут.

Державна реєстрація нормативно-правових актів: Кабмін спростив процедуру

24 березня Кабмін ухвалив постанову «Про внесення змін до Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади».

«Затверджені зміни спростять процедуру державної реєстрації підзаконних нормативно-правових актів та сприятимуть її оптимізації», — зазначив заступник Міністра юстиції Олександр Банчук.

Так, оптимізовано підстави для відмови у державній реєстрації нормативного акта. Зокрема, якщо НПА прийнято суб’єктом нормотворення винятково з порушенням правил нормопроєктувальної техніки, правил правопису — Міністерство юстиції не відмовляє в реєстрації такого акта, а приймає рішення про його державну реєстрацію. Але зазначені недоліки мають бути усунені протягом п’яти робочих днів. При цьому у суб’єкта нормотворення немає необхідності проводити повторне узгодження цього акта із заінтересованими органами.

«Переконані, рішення уряду дасть змогу значно пришвидшити процедуру ухвалення нормативних актів, що зробить роботу системи державного управління більш ефективною», — додав Олександр Банчук.

Трирівнева ТЦУ-структура: Мінфін завершив роботу над запровадженням

Мінфін завершив роботу над запровадженням трирівневої структури звітності з трансфертного ціноутворення. У межах імплементації положень кроку 13 Плану протидії BEPS Мінфіном запроваджено трирівневу структуру звітності з ТЦУ, яка включає в себе документацію з трансфертного ціноутворення (Local file), глобальну документацію з трансфертного ціноутворення (Master file) та звіт у розрізі країн (Country-by-Country Report).

Очікується, що запровадження зазначеної структури звітності дасть змогу ДПС отримувати комплексну інформацію щодо діяльності міжнародних груп компаній в розрізі конкретних юрисдикцій, а також здійснювати ефективний аналіз обсягів діяльності, структури операцій та специфіки діяльності міжнародних груп компаній для цілей контролю трансфертного ціноутворення.

Одночасно Мінфін нагадав, що подання платниками податків Звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній вперше відбудеться щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році, але не раніше ніж у рік, в якому компетентними органами укладено багатосторонню угоду про автоматичний обмін міждержавними звітами (Мultilateral Сompetent Authority Agreement on the Exchange of Country-by-Country Reports). Запити контролюючих органів до платників податків про подання глобальної документації з ТЦУ (майстер-файлу) вперше варто очікувати також щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році. А ось вперше подати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній платникам податків доведеться у 2021 році за 2020 рік.

Докладніше про нову структуру звітності читайте у номері.

Звіт про контрольовані операції: з 19 березня діє нова форма

Як вже повідомлялося, що наказом від 31.12.2020 р. № 841 Мінфіном внесено зміни до форми та Порядку складання Звіту про контрольні операції.

Внесені зміни набрали чинності з 19.03.2021 р.

Докладніше про зміни читайте у номері.

Податкова амністія: депутати розробляють умови

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики розглянув законопроєкт про внесення змін до ПКУ щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету (№ 5153). Йдеться про податкову амністію активів з метою детінізації економіки України.

Зі слів Голови Комітету Данила Гетманцева, прийняття законопроєкту дасть змогу залучити в економіку України додаткові ресурси для її активізації та підвищить податкову культуру громадян.

Законопроєктом передбачається у період з 01.07.2021 р. до 01.07.2022 р. провести одноразове (спеціальне) добровільне декларування активів фізичних осіб. Збір з такого декларування визначатиметься за такими ставками: 5 % щодо валютних цінностей і активів, розміщених на рахунках у банках в Україні; 9 % щодо валютних цінностей, розміщених за кордоном; 2,5 % щодо вартості державних облігацій України, придбаних декларантом у період з 01.01.2021 р. до 20.06.2022 р.

За результатами обговорення Комітет рекомендував Верховній Раді прийняти за основу цей законопроєкт.

Також члени Комітету обговорили законопроєкт про внесення зміни до ст. 16 Закону України «Про валюту і валютні операції» (№5155), що доповнює попередній законопроєкт. Документ розроблено з метою унормування питань у сфері валютного регулювання, необхідних для забезпечення проведення в Україні одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами своїх активів.

За результатом розгляду Комітет рекомендував Верховній Раді прийняти за основу зазначений законопроєкт.

Митна реформа: Мінфін та Держмитслужба оприлюднили Перелік питань для тестування знань митного та антикорупційного законодавства

Мінфін разом з Держмитслужбою продовжують реалізацію експериментального проєкту щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності. За поданням Робочої групи наказом Держмитслужби від 22.03.2021 р. № 192 було затверджено:

 • перелік питань для тестування рівня знань митного та антикорупційного законодавства;
 • тривалість кожного виду тестування та перерв між ними;
 • кількість питань для кожного виду тестування, які обираються для кожної посадової особи автоматично із загального переліку питань для відповідного виду тестування;
 • мінімально допустиму кількість балів, які повинні бути набрані для успішного проходження тестування;
 • кількість варіантів відповіді та спосіб оцінювання правильної відповіді для тестування;
 • рекомендації щодо тлумачення протоколів про проходження тестування на благонадійність;
 • порядок надання комісії з проведення тестування результатів тестування посадових осіб митних органів.

Ознайомитися з переліком питань для тестування рівня знань митного та антикорупційного законодавства, а також з іншою інформацію щодо проведення тестування можна  за посиланням.

Облік платників податків: внесено зміни до Порядку

19 березня набрав чинності наказ Мінфіну від 08.02.2021 № 62 «Про затвердження  Змін до Порядку обліку платників податків і зборів». Його метою насамперед є приведення Порядку у відповідність із змінами, внесеними до ПКУ законами України від 16.01.2020 р. № 466-IX та від 14.07.2020 р. № 786-IX.

Довідково
Коментарі щодо змін, які стосуються виконання нерезидентами та їх відокремленими підрозділами обов’язків щодо обліку та реєстрації платниками податків, детально викладено в Інформаційному листі № 19 «Щодо оподаткування нерезидентів та їх постійних представництв за результатами 2020 року та реєстрації платниками податків з 1 січня 2021 року».

Наказом внесено зміни до процедур взяття на облік у контролюючих органах нерезидентів (іноземних юридичних компаній, організацій), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, або придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні, або відкривають рахунки в банках України.

Зокрема, встановлено, що основним місцем обліку нерезидента є контролюючий орган, в якому нерезидент зареєстрований платником податку на прибуток, а у разі відсутності такої реєстрації — контролюючий орган, в якому нерезидента взято на облік за правилом першої події.

Одночасно замість форми заяви про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні як платника податку на прибуток (форма № 1-РПП) впроваджено форму заяви про взяття на облік нерезидента або його відокремленого підрозділу (форма № 1-ОПН).

Уточнено перелік документів, що подаються до контролюючого органу для взяття на облік нерезидентів, відокремлених підрозділів нерезидентів, у тому числі постійних представництв нерезидентів разом із заявою № 1-ОПН.

Викладено у новій редакції розділ V Порядку:

 • щодо порядку взяття на облік та реєстрації нерезидента платником податку на прибуток у контролюючих органах;
 • щодо процедури зняття з обліку нерезидента як платника податку на прибуток у зв’язку з припиненням нерезидентом господарської діяльності через постійне представництво (постійні представництва) за наявності відповідних підстав (умов) для такого припинення.

Крім того, доповнено перелік підстав для зняття з обліку в контролюючих органах фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Зокрема, вирішено, що такі особи знімаються з обліку також після зупинення незалежної професійної діяльності або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу за наявності документально підтвердженої інформації відповідного реєстру чи уповноваженого органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо), та поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Докладніше про зміни читайте у номері.

Реєстрація фізосіб у Держреєстрі: внесено зміни до Положення

19 березня набрав чинності наказ Мінфіну від 14.12.2020 р. № 766 «Про затвердження Змін до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків». Йдеться про зміни в частині:

 • реєстрації дитини у Державному реєстрі під час державної реєстрації її народження;
 • реєстрації фізичних осіб від 14 до 18 років у Державному реєстрі під час оформлення паспорта громадянина України вперше;
 • реєстрації іноземців або осіб без громадянства у Державному реєстрі з метою набуття статусу електронного резидентства України та доступу до електронних послуг, що надаються в Україні;
 • внесення до інформаційної бази Державного реєстру інформації про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі на підставі даних розпорядника такого реєстру.

Також передбачено, що під час проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків або відомостей з Державного реєстру можна застосовувати відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки (е-паспорт), інформації, що міститься у свідоцтві про народження (е-свідоцтво про народження), інформації про зареєстроване місце проживання, що міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі, та інформації, що міститься в довідці, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Утім варто враховувати, що контролюючі органи проводять такі процедури за умови наявності технічних засобів, призначених для встановлення достовірності відображень в електронній формі інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, інформації, що міститься у свідоцтві про народження, та  інформації про зареєстроване місце проживання/взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Крім того, визначено, що підтвердженням достовірності реєстраційного номера облікової картки платника податків є документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру, внесені до паспорта громадянина України або свідоцтва про народження.

Особа за власним вибором пред’являє один із зазначених документів для надання даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Правила торгівлі на міжнародних ринках: Мінекономіки про огляди торговельної політики членів СОТ

Мінекономіки нагадало, що огляд торговельної політики членів Світової організації торгівлі — це корисний інструмент для пошуку та отримання інформації про умови торгівлі на міжнародних ринках, особливості економічної, торговельної та інвестиційної політики членів СОТ, а також можливість порушувати запитання, які становлять торговельний інтерес для країн.

Відповідно до розкладу у 2021 році огляди торговельної політики проходитимуть такі члени СОТ, як Індія, Нікарагуа, Саудівська Аравія, Катар, В’єтнам, Киргизстан, Китай, Аргентина, Сінгапур, Корея, Росія тощо.

Примітно, що в Експортній стратегії України («дорожній карті» стратегічного розвитку торгівлі) на 2017 — 2021 роки Індію, Саудівську Аравію, Китай віднесено до ринків у фокусі, на яких українські виробники мають значний потенціал для експорту продукції.

З метою підготовки до оглядів торговельної політики членів СОТ Мінекономіки розроблено анкети-опитувальники, заповнивши які підприємства, установи, організації та інші зацікавлені особи можуть також долучитися до цього процесу та сформулювати можливі запитання. Заповнені анкети-опитувальники будуть опрацьовані Мінекономіки та враховані у процесі підготовки консолідованого формату запитань, що направлятимуться до Секретаріату СОТ в офіційному порядку від України.

Денис ШМИГАЛЬ: держава готова виплатити допомогу ФОП та працівникам підприємств, які постраждали від карантинних обмежень у червоних зонах

Держава виплатить по 8 тис. грн фізичним особам — підприємцям та працівникам підприємств, які постраждають внаслідок запроваджених карантинних обмежень у червоних зонах. Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час вступного слова на засіданні уряду 24 березня.

Прем’єр-міністр зауважив, що через збільшення кількості захворювань в Україні дедалі більша кількість регіонів потрапляють до червоного рівня епідемічної небезпеки.

«Ми розуміємо, що посилені карантинні обмеження в цих регіонах суттєво обмежують діяльність деяких сфер та підприємств. Тому буде запроваджено грошові виплати та підтримку за аналогією до тієї, яку люди отримували взимку», — зазначив Денис Шмигаль.

Очільник уряду додав, що розроблено комплекс заходів із підтримки людей та бізнесу, які будуть реалізовані у співпраці з органами місцевого самоврядування.

«Ми очікуємо від органів місцевого самоврядування для цих людей додаткової підтримки до тих коштів, які виплачуватиме держава. Це буде правильно і відповідально», — наголосив Прем’єр-міністр.

Єдиний рахунок: як повернути помилково/надміру сплачені кошти за новими правилами?

Як стало відомо, наказом від 01.03.2021 р. № 127 Мінфіном внесено зміни до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені. Зміни стосуються, зокрема, визначення порядку опрацювання заяв платників податків на повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені.

Платник податків має право на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені з єдиного рахунку, відкритого на ім'я ДПС у Казначействі. Відповідна заява подається платником податків до територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника виключно в електронній формі через сервіс «Електронний кабінет».

У разі повернення з єдиного рахунку помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені платник податків у заяві зазначає суму, дату сплати і реквізити, за якими кошти перераховано на єдиний рахунок, та поточний рахунок платника податку в установі банку, на який необхідно повернути такі кошти.

Заява платника податків вноситься до Є-Журналу та розглядається підрозділом територіального органу ДПС за основним місцем обліку платника податків, на який покладено функцію з формування електронних висновків, шляхом перевірки наявності коштів на єдиному рахунку, відповідності заявлених до повернення платником податків сум коштів наявним даним у єдиній картці такого платника.

За результатами опрацювання заяви, не пізніше 18:00 наступного робочого дня після її надходження, вноситься відповідна відмітка до Є-Журналу.

У разі відмови в задоволенні заяви про повернення з єдиного рахунку помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платнику податків, через сервіс «Електронний кабінет» направляється письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.

Внесені зміни наберуть чинності з дня їх офіційного опублікування.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания