Новости

Единый социальный взнос: особенности отчетности в переходный период

29.03.2021 / 16:40

У зв’язку із набранням з 1 січня 2021 р. чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» від 19.09.2019 р. № 116-IX та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 09.09.2019 р. № 115-IX змінено порядок подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок).

Про це повідомив заступник начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Андрій Суббот.

За його словами передбачено подання звітності про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України (далі – ПКУ).

Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), за якою подається об’єднана звітність, затверджено наказом Мінфіну від 15.12.2020 р. № 773 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» (далі – Наказ № 773).

Згідно наказу № 773 зазначено, що перший раз Розрахунок подається за I квартал 2021 року. Він містить інформацію щодо сум нарахованого ЄСВ (з розбивкою по місяцях звітного кварталу).

Відповідно до пп. «б» п. 176.2 ст.176 ПКУ такий Розрахунок подається податковими агентами та платниками ЄСВ лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником ЄСВ протягом звітного періоду.

Отже, за січень, лютий та березень 2021 року щомісячні звіти за старою формою вже не подаються. Платники ЄСВ звітуватимуть за оновленою об’єднаною формою (відповідно до Наказу № 773) щоквартально.

Нагадаємо, що з 01.01.2021 р. набрав чинності Наказ Мінфіну від 05.11.2020 р. № 670 «Про затвердження Змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Наказ № 670), який вносить зміни Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Оскільки Наказом № 670 запроваджено оновлені форми звіту з ЄСВ, які оприлюднені 28.12.2020 р., то відповідно до п. 46.6 ПКУ вони мають подаватися з 01.02.2021 р. у перехідний період до подання нового Розрахунку. Це стосується фізичних осіб - підприємців, які звітують за 2020 рік саме за цією оновленою формою.

Також це стосується підприємств, підприємців-страхувальників та самозайнятих осіб, які знаходяться у статусі державної реєстрації припинення до 28.02.2021 р., а також членів фермерського господарства, які втратили цей статус, набули статус особи, яка підлягає страхуванню на інших підставах, звільнені від сплати ЄСВ до цієї дати. Такі особи зобов’язані подати звіт з ЄСВ за новою формою за останній звітний період до дня державної реєстрації припинення.

Звертаємо увагу, що зі звітом за останній період страхувальники зобов’язані подати звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавались.

«У перехідний період суб’єкти господарювання можуть подати наступні звіти за оновленою формою з ЄСВ (J/F3000413): скасовуючий (якщо виявлено помилки у минулих періодах), додатковий (якщо забули відобразити особу у таблиці 5 чи 7 звіту) та ліквідаційний. Також можливо подати звітність за звітні періоди з 2016 року до 2020 року (включно), якщо з якихось причин її не подавали», — підсумував Андрій Суббот.