Новости

Проверки ДПС vs бухгалтер, или Как последнему не стать «крайним»?!

12.04.2021 / 17:45

Точка зору

Андрій ТАМОШЮНАС, податковий адвокат, партнер консалтингової компанії «ADA Group»

На підприємстві очікується перевірка? Надамо кілька рекомендацій бухгалтеру щодо власної поведінки за таких обставин.

«ОДИН У ПОЛІ НЕ ВОЇН»

Перевірка — це не лише податкова та/або бухгалтерська складові. Тому робота у такому контексті повинна бути командною, а кожен займатись своєю справою. Принаймні нагадувати про це власнику бухгалтер повинен постійно.

ОБЕРЕЖНИЙ НЕДОПУСК

Очевидно, що, з одного боку, найліпша перевірка (для бухгалтера у тому числі) — це перевірка, якої нема. Але, з іншого, сьогодні потрібно думати не лише про підстави для недопуску (як правило, вони є завжди або майже завжди, але по-хорошому — це головний біль юриста), а й про наслідки від недопуску (до речі, сьогодні це вже не лише можливі адмінарешти активів, а й «ризиковість» з подальшими блокуваннями ПН/РК, а отже, додатковий обсяг роботи за ту саму зарплату). Тому рішення у цьому випадку має бути максимально виваженим і однозначно управлінським.

ПРАВИЛЬНО ПРАЦЮЙТЕ З ДОКУМЕНТАМИ

Ось яких сім аксіом варто дотримуватися:

  • копії документів не надаємо за жодних умов — про це чітко сказано у п. 85.4 ст. 85 ПКУ;
  • перевірка повинна проводитись на підставі оригіналів, наданих під розписку, — п. 85.3 ст. 85 ПКУ вам у поміч;
  • видаємо первинку дозовано — ПКУ не зобов’язує надавати весь масив документів у перший день перевірки або одразу після отримання запиту;
  • вводимо «паперовий» формат комунікації з перевіряючими — усі глобальні питання, зауваження, заперечення, побажання просіть викласти у письмовому форматі. Відповідайте на них також письмово (це і доказова база для оскарження, і додатковий час);
  • не залишаємо перевіряючих наодинці з документами — думаю, пояснювати не потрібно;
  • табу на фото/відеофіксацію, ксерокопіювання та винос документів за територію — аналогічно;
  • пам’ятаємо про «правило 10 робочих днів» — в умілих «руках» цей інструмент може принести чимало користі (деталізація у п. 44.6 ст. 44 та п. 86.7 ст. 86 ПКУ).

«УСЕ СКАЗАНЕ ВАМИ МОЖЕ БУТИ ВИКОРИСТАНО ПРОТИ ВАС»

Фраза з американського кіно, але дуже підходить до українських реалій і особливо, якщо усе це викласти письмово! Тому якщо не впевнені у користі своїх пояснень, то краще прикинутися німим (про це чітко сказано у ст. 63 Конституції і якоюсь мірою у пп. 20.1.14 ст. 20 та п. 85.4 ст. 85 ПКУ).

«ПОСПІШИШ — ПОДАТКІВЦІВ НАСМІШИШ»

Тому, по-перше, не поспішайте виконувати забаганки податківців негайно (закон цього не вимагає, а час, як правило, грає на вашу користь); по-друге, не поспішайте виконувати УСІ забаганки податківців (наприклад, у частині надання пояснень або ж проведення інвентаризації у присутності податківців).

І останнє, найголовніше — ДУМАЮЧИ ПРО РОБОТУ, НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПРО СЕБЕ!