Новости

Судебная практика: плательщик НДС может исправить допущенные в зарегистрированной налоговой накладной недостатки, зарегистрировав соответствующий расчет корректировки в ЕРНН

23.04.2021 / 12:40

Приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення, податковий орган звинуватив ТОВ у безпідставному коригуванні податкових зобов’язань з ПДВ у бік зменшення за рахунок виписки розрахунків коригування на неплатників ПДВ.

ТОВ пояснило, що  після надходження передплати від контрагентів для нього наступала перша подія, за якою він мав задекларувати податкові зобов’язання з ПДВ. Водночас згідно з поясненнями позивача через помилку налаштування програмного забезпечення бухгалтерська програма відносила всі ці передплати на неплатника ПДВ. У подальшому після отримання замовлення на постачання від контрагента виписані на неплатника ПДВ зобов’язання коригувалися та виписувалися на фактичного отримувача товару — платника ПДВ шляхом реєстрації розрахунків коригування на зменшення податкових зобов’язань до податкових накладних, виписаних на неплатника податку, а також виписування податкових накладних на фактичного отримувача товару — платника податку.

Утім в акті перевірки податковий орган все одно зазначив, що позивач виписував розрахунок коригування на зменшення податкових зобов’язань за відсутності підстав для складання розрахунку коригування.

Натомість Верховний Суд врахував, що за приписами підпунктів 192.1.1 та 192.1.2 ст. 192 ПКУ у разі якщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого було проведено такий перерахунок; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг. Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що платник ПДВ може виправити допущені у зареєстрованій податковій накладній недоліки, зареєструвавши відповідний розрахунок коригування в ЄРПН.

У свою чергу, стверджуючи про відсутність підстав для зменшення податкових зобов’язань за податковими накладними, виписаними ТОВ на неплатника податку, відповідач не навів жодних підстав, визначених  законом, за якими позивач має відображати такі податкові зобов’язання: не навів та не надав доказів того, що операції з таким неплатником взагалі мали місце, а позивач відповідно мав їх обліковувати. Тобто відповідач фактично визначив позивачу податкові зобов’язання за неіснуючими операціями з неплатником податку, які були визначені позивачем як помилкові, про що зроблено відповідні коригування.

За таких умов  позовні вимоги про визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень є обґрунтованими та підлягають скасуванню.

/Постанова ВС від 15.03.2021 р. у справі № 640/18390/18/