Новости

Итоги недели

30.04.2021 / 14:43

Фінансова звітність: незабаром у формі відкритих даних від ДПС 

26 квітня оприлюднено постанову КМУ від 03.03.2021 р. № 407, за якою ДПС незабаром винесе на загал такі набори відкритих даних:

 • фінансову звітність (звіт про фінансовий стан (баланс) і звіт про прибутки та збитки й інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати);
 • Реєстр отримувачів бюджетної дотації;
 • Реєстр заяв про розстрочення, відстрочення грошового зобов’язання чи податкового боргу;
 • Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий.

Уся відкрита інформація доступна на офіційному вебпорталі ДПС та порталі відкритих даних Єдиного державного вебпорталу відкритих даних.

Загалом, як стало відомо, українцям буде доступно понад 1000 наборів відкритих даних. Завдяки постанові кожен громадянин зможе ознайомитися з реальним фінансовим станом усіх компаній та розмірами сплат податків у бюджет України.

Серед нових наборів даних, які стали обов’язкові до публікації: відомості Державного земельного кадастру, база даних щодо обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, відомості про транспортні засоби та їх власників.

Повернення помилково та/або надміру сплачених митних платежів: ДПС та Держмитслужба домовилися, як отримувати інформацію щодо наявності/відсутності у заявника податкового боргу

ДПС та Держмитслужбою підписано протоколи про надання регламентованого доступу до інформаційних систем ДПС. Йдеться про можливість використовувати дані інформаційно-телекомунікаційної системи «Податковий блок» ДПС при опрацюванні митними органами заяв платників податків про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених митних та інших платежів.

До врегулювання питання щодо актуалізації інформації в АСМО «Інспектор» та отримання посадовими особами митниць регламентованого доступу до системи «Податковий блок» митні органи керуватимуться поточною інформацією щодо наявності/відсутності у заявника податкового боргу, отриманою від територіального органу ДПС (довідка, лист).

Електронний суд: прийнято закон про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему

Верховна рада ухвалила законопроєкт щодо Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС). Це один із основних кроків до запровадження електронного судочинства в Україні.

Він передбачає, що усі суди України будуть зобов’язані приймати процесуальні документи від громадян, державних органів та бізнесу онлайн, через підсистему е-суду.

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система дозволить здійснювати дистанційну комунікацію між судом і учасниками судового процесу шляхом обміну процесуальними документами в електронній формі та дасть змогу громадянам звертатись до суду і брати участь у судових справах онлайн.

Загалом система матиме чотири підсистеми — «Електронний суд», «Електронний кабінет», «Відеоконференцзв’язок», «Єдиний контакт-центр». Наступні підсистеми ЄСІТС вводитимуться поетапно, у міру їх розробки, і жодних перешкод від судів щодо прийняття від громадян в онлайн-форматі документів не повинно бути. Це дозволить зробити систему судочинства сучасною та більш ефективною і, що особливо актуально в умовах пандемії.

Нормування у будівництві: затверджено новий перелік центральних органів виконавчої влади

Уряд оновив перелік центральних органів виконавчої влади, що здійснюють нормування у будівництві щодо окремих типів об’єктів будівництва, які мають галузеву специфіку. За оновленим переліком Мінрегіон здійснює нормування за усіма об’єктами нормування. Інші ЦОВВ у разі відсутності державних будівельних норм або необхідності конкретизації їхніх вимог здійснюватимуть нормування у будівництві щодо окремих типів об’єктів, що мають галузеву специфіку, зокрема це стосується об’єктів енергетики, сільського господарства, інженерно-транспортної інфраструктури тощо.

«Прийняття цієї постанови дозволить забезпечити ефективну роботу центральних органів виконавчої влади щодо оновлення державних та галузевих будівельних норм», — зазначив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Нагадаємо, що Мінрегіоном сформовано план робіт із нормування на 2021 рік, яким передбачено актуалізацію понад 30 державних будівельних норм. Це майже третина чинних на сьогодні державних будівельних норм.

Зокрема, цього року Мінрегіоном буде розроблено чотири нових ДБН (на заміну СНиП, які було прийнято ще у 80-х роках минулого століття), у тому числі щодо проєктування та будівництва аеродромів, промислових будівель та споруд.

Загалом до 2025 року за умови наявності відповідного щорічного фінансування Міністерство планує повністю оновити державні будівельні норми.

Газовий ринок: з 1 травня в Україні запрацюють нові правила

З 01.05.2021 р. компанії запускають річний газовий продукт, відповідно до якого ціна на газ протягом року залишатиметься незмінною. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«Для більшості українців така ціна складе трохи менше 8 грн за куб. Восени та взимку це убезпечить споживачів від різких стрибків цін, адже встановлені ціни підвищувати заборонено», — наголосив Денис Шмигаль.

Водночас за словами Прем’єр-міністра, уряд очікує, що газопостачальники можуть знизити ціни на свої річні продукти влітку, коли ціна на газ на ринку традиційно піде на спад.

Крім того, Глава уряду відзначив, що ціна на електроенергію для населення залишиться без змін — 1 грн 68 коп. за кВт/год. Кабмін продовжив механізм дії ПСО до 30 червня.

Прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва: оновлено Порядок проведення обстеження

Відтепер паспорт об’єкта будівництва, складений за результатами обстеження, виготовлятиметься за допомогою Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Відповідну постанову було ухвалено на засіданні уряду.

Паспорт повинен бути складений для усіх об’єктів класу наслідків СС2 та СС3, зокрема це заклади освіти, культури, спорту, медичного й оздоровчого призначення, адміністративні будівлі, об’єкти інженерної, транспортної інфраструктури та енергетики, а також багатоквартирні житлові будинки незалежно від класу наслідків.

Завдяки прийнятим змінам органи державної влади, місцевого самоврядування та громадяни отримають відкритий доступ до інформації про фактичний технічний стан будівель та споруд, термінів їхніх планових обстежень, а також до рекомендацій експертів щодо необхідних заходів для гарантування надійності та безпеки об’єктів.

«Це допоможе забезпечити ефективний контроль за дотриманням власниками або управителями вимог законодавства щодо обов’язкового обстеження технічного стану будівель шкіл, дитсадочків, житлових будинків», — підкреслив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Змінами також передбачено, що виконувати роботи з обстеження зможуть лише виконавці, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з обстеження у будівництві, або підприємствами, установами чи організаціями, у складі яких є такі виконавці. Інформація про них міститиметься у Реєстрі будівельної діяльності, що є компонентом Єдиної державної електронної системи у галузі будівництва.

Земельна децентралізація та дерегуляція: Верховна Рада ухвалила закон

28 квітня Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт № 2194, який реформує систему управління у сфері земельних відносин та забезпечує передачу земель державної власності у комунальну власність територіальним громадам. Серед основних нововведень:

 • передача земель у комунальну власність сільських, селищних, міських рад;
 • скасування зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою;
 • запровадження незалежного контролю документації із землеустрою через громадську експертизу/рецензування;
 • надання відомостям документації із землеустрою статусу публічних, відкритих та загальнодоступних даних;
 • інтеграція та уніфікація землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної діяльності;
 • запровадження страхування професійної відповідальності виконавців робіт із землеустрою як альтернативи державному контролю;
 • зменшення вартості робіт та тривалості часу, що витрачається на виконання процедур, пов’язаних із проведенням землеустрою;
 • зменшення ризиків хабарництва та корупції.

Розкриття звітної інформації КУА та ІСІ: з 1 квітня за новими правилами

НКЦПФР розповіла про суттєві зміни при розкритті звітної інформації КУА з 1 квітня:

 • виключено вимогу щодо подачі КУА інформації про управління активами недержавних пенсійних фондів (НПФ). На сьогодні обов’язок щодо розкриття звітної інформації щодо діяльності НПФ, у тому числі про управління активами, покладено на адміністраторів недержавних пенсійних фондів. Так, починаючи з 01.11.2020 р. адміністратори НПФ подають зазначену звітну інформацію до НКЦПФР на щоденній основі;
 • щомісячну звітність щодо ІСІ (інститути спільного інвестування) доповнено довідкою про виплату дивідендів за цінними паперами ІСІ;
 • щоквартальну звітність щодо ІСІ доповнено фінансовою звітністю та інформацією про юридичних осіб — учасників ІСІ закритого типу;
 • удосконалено порядок розкриття інформації про активи ІСІ стосовно цінних паперів, дебіторської заборгованості та корпоративних прав;
 • уточнено порядок та обсяг розкриття інформації ІСІ в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР та на власному вебсайті.
Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания