Новости

Итоги недели

21.05.2021 / 15:05

Огляд підготувала Вікторія АЛЕКСЄЄВА, консультант з питань оподаткування

Ліквідація КІК: нова УПК щодо оподаткування ліквідаційних доходів

Наказом від 14.05.2021 р. № 256 Мінфін затвердив Узагальнюючу податкову консультацію щодо оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи. Консультація надає відповідь на низку запитань, зокрема щодо оподаткування ПДФО і військовим збором доходів від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, отриманого фізичною особою за звітні періоди до 31.12.2020 р. (включно), до 31.12.2021 р. (включно) та починаючи з 01.01.2022 р.

Мінфін роз’яснив, що доходи у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) таких компаній у 2020 році, не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО за минулий рік. Зазначені доходи мають бути відображені у податковій декларації фізичної особи — одержувача доходу, однак не є об’єктом оподаткування ПДФО.

Водночас такі доходи є об’єктом оподаткування військовим збором, а фізична особа — одержувач таких доходів не звільняється від нарахування на підставі зазначеної податкової декларації, утримання та сплати (перерахування) збору до бюджету.

З текстом УПК можна ознайомитись тут.

Наталія РУБАН: зупинити рух тіньової продукції неможливо лише перевірками

Зі слів Першого заступника Голови ДПС Наталії Рубан, сьогодні ДПС посилює контроль за діяльністю суб’єктів господарювання на ринку пального. Водночас, на її думку, вирішити ситуацію з нечесною конкуренцією на ринку не можна лише одними контрольно-перевірочними заходами.

«Податкова служба — це сервісний орган, який адмініструє податки, і ми прагнемо до створення таких правил, щоб ринок був прозорим. Зупинити рух тіньової продукції неможливо лише перевірками, потрібні системні зміни насамперед у законодавстві. І над цим ми маємо працювати спільно з усіма зацікавленими інституціями», — наголосила Перший заступник Голови ДПС.

У свою чергу президент «Нафтогазової асоціації України» Неля Привалова зазначила, що Асоціація готова долучитися до цієї роботи спільно з податковою службою та надавати експертну допомогу задля встановлення чесних правил гри на ринку пального та уникнення викривленої конкуренції.

Пільгове розмитнення «євроблях»: зміни набрали чинності, але не діють

15 травня набрали чинності закони України від 15.04.2021 р. № 1402-ІХ та № 1403-ІХ. Вони тимчасово спрощують механізм розмитнення імпортованих з Європи автомобілів, а також сприяють захисту довкілля від шкідливих викидів.

За новими правилами вживані автомобілі з європейською реєстрацією, старші п’яти років, які були ввезені на територію Україні до кінця 2020 року, оподатковуються за пільговою ставкою ПДВ та акцизного податку.

Сума акцизного податку залежатиме від віку автівки, об’єму та типу двигуна й не залежатиме від її вартості. Базова ставка коливатиметься від нуля до 150 євро, і в більшості випадків вартість розмитнення не перевищуватиме 1 000 євро.

Такі автомобілі тимчасово звільняються від оподаткування ввізним митом.

За пільговим механізмом може бути розмитнений один автомобіль однієї категорії одного власника. На пільгове митне оформлення дається 180 днів з моменту набрання чинності законами. Учасники АТО/ООС матимуть змогу скористатися пільговим розмитненням протягом 270 днів.

Під дію цих законів не потрапляють транспортні засоби, які не відповідають екологічним нормам «Євро-2» й вище, походять з держави-окупанта (держави-агресора) або ввезені з тимчасово окупованої території України.

Закони набрали чинності з 15.05.2021 р., але будуть введені у дію з 15.06.2021 р.

Данило ГЕТМАНЦЕВ: об’єднана звітність потребує спрощення

На своїй сторінці у Facebook Данило Гетманцев зазначив, що приймаючи Закон про об’єднання звітності з ПДФО та ЄСВ, законодавець ставив за мету визначити єдиним звітним періодом — квартал, скоротити кількість звітів і часу для їх складання.

Однак, незважаючи на те що МФУ в січні 2021 року доповіло Комітету ВРУ, що ним забезпечено реалізацію законодавчого права платника ЄСВ подавати звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з ПДФО, до нього як до Голови Комітету надходили численні звернення платників податків та бухгалтерів з критикою самої форми звітності із зауваженнями щодо її заповнення та відсутності підтвердження отримання контролюючим органом такої звітності (другої квитанції).

Тому Данило Гетманцев ініціює створення робочої групи за участю представників МФУ, ДПС, ПФУ, бухгалтерів, експертів для врегулювання питання щодо спрощення форми податкового розрахунку сум ПДФО та ЄСВ, порядку його заповнення. Платників податків просять запропонувати своїх представників для участі в робочій групі.

Нове у правилах застосування акцизних марок: Мінфін готує зміни

Як стало відомо, Мінфін на своєму офіційному вебсайті розмістив проєкт постанови про внесення змін до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Змінами пропонуються такі новації:

  • строк одержання марок акцизного податку покупцем марок визначається за погодженням між продавцем марок і покупцем марок (виробником), але становить не більше трьох робочих днів від дати подання документів на одержання марок акцизного податку;
  • строк утилізації повернутих продавцю пошкоджених марок акцизного податку становить не більше 120 календарних днів з моменту отримання продавцем таких марок акцизного податку для їх подальшої утилізації.

Крім того, з метою забезпечення маркування марками акцизного податку рідин, що використовуються в електронних сигаретах, передбачається нанесення марки акцизного податку на упаковку для таких рідин.

Адміністративний збір онлайн: Мін’юст запускає зручну цифрову послугу в «Дії»

Новий зручний сервіс — сплата адміністративного збору онлайн. Про це повідомив заступник Міністра юстиції Сергій Орлов під час «Дія.Саміт».

«Наша спільна мета — пейперлесс та зручні цифрові послуги в «Дії». Сьогодні більшість реєстраційних послуг, наприклад реєстрація речових прав на нерухоме майно, передбачають сплату українцем адміністративного збору. Як це відбувається зараз? Людина приходить до державного реєстратора та перш ніж подати заяву отримує від нього клаптик паперу — рахунок на оплату. Іде до найближчого банку, сплачує та повертається з іншим папірцем — квитанцією про сплату. І після цього вже подає заяву. Ось таке паперово-бюрократичне коло. Відсьогодні ми запускаємо новий зручний сервіс — сплата адмінзбору онлайн», — зазначив заступник Міністра.

З його слів, цей сервіс працюватиме дуже просто і зручно. Людині потрібно буде за допомогою смартфону та сервісу «Дія» відсканувати наданий державним реєстратором QR-код. Після чого буде сформована автоматична квитанція з усіма даними заявника та можливістю оплати онлайн. При цьому реєстратор одразу матиме можливість «підтягнути» справжню електронну квитанцію в реєстр.

Пілотний проєкт запускається у трьох містах — Одесі, Хмельницькому та Рівному. Після чого планується масштабувати «пілот» на всю територію України.

Крім того, зі слів Сергія Орлова, спільно з Мінцифрою та міжнародними партнерами Мін’юст робить ще один революційних крок — запускає автоматичну реєстрацію ФОП в Україні!

«Реєстрація бізнесу, зокрема ФОП, — це одна з найпопулярніших сьогодні послуг, якою українці успішно користуються на порталі «Дія». Але останнє слово в такій онлайн-процедурі однаково залишалось за реєстратором, який вносить відповідні відомості до реєстру. Ми підрахували, що раніше державний реєстратор в середньому по країні витрачав близько 21 хвилини на реєстрацію ФОП. У 2020 році в Україні було зареєстровано 247 634 ФОП, відповідно витрачено 5 мільйонів 200 тисяч 313 хвилин або 86 тисяч 671,9 людино-годин, або 10 тисяч 834 робочих дня працівника! Відтепер же сама процедура реєстрації займатиме кілька секунд!» — запевнив Сергій Орлов.

Він додав, що саме такі послуги, як автоматична реєстрація ФОП, мають стати новим цифровим стандартом для України.

Євген ОЛЕЙНІКОВ: взаємодія ДПС та новоствореного БЕБ має стати системною

Взаємодія Державної податкової служби України та новоствореного Бюро економічної безпеки має перетворитися на систему, коли державний контроль, який забезпечує ДПС, і правоохоронні зусилля з боку БЕБ органічно доповнюватимуть один одного. Саме таким чином можна досягти найвищої ефективності діяльності як Бюро, так і податкової служби. Таку думку висловив заступник Голови ДПС Євген Олейніков.

З його слів, при взаємодії з Бюро ДПС готова не тільки до того, щоб бути постачальником інформації, а й разом реалізовувати комплексну роботу за тими напрямами, які потребують найбільшої уваги.

«Зараз наша взаємодія з БЕБ будуватиметься насамперед на тому, щоб за рахунок свого системного бачення економічних процесів, а ми маємо сьогодні таке бачення, допомогти Бюро визначити найбільш небезпечні прояви економічних злочинів», — зазначив Євген Олейніков.

«Дуже важливо, щоб робота з використанням того доволі потужного арсеналу, який сьогодні передбачається для БЕБ, була якраз продовженням і розширенням цього напряму. Щоб БЕБ перетворилося на той орган, який зможе реалізувати цю проєкцію державного контролю, державної протидії економічній злочинності саме на тих критичних точках фокусу, приклад впливу на які дасть сигнал всьому бізнесу», — впевнений Євген Олейніков.  

Така діяльність, на думку заступника Голови ДПС, свідчитиме про те, що, по-перше, держава більше не допустить недоброчесної конкуренції за рахунок ухилення від сплати податків. По-друге, пріоритетом БЕБ є саме протидія економічній злочинності, а не здійснення загального тиску на бізнес. По-третє, надасть розуміння того, що порушення законодавства рано чи пізно матиме більш негативні наслідки, що нівелюють усі ті переваги, які тимчасово отримує особа, порушуючи законодавство у сфері економічної діяльності.

Максимальні торговельні надбавки на бензин та дизель: Мінекономіки надало роз’яснення

Мінекономіки надало роз’яснення щодо встановлення максимальної торговельної надбавки на бензини автомобільні та дизельне паливо.

Справді, постановою КМУ від 14.05.2021 р. № 474 запроваджено встановлення максимальної торговельної надбавки на бензини автомобільні та дизельне паливо.

Дія цієї постанови поширюється на: бензин марки А-92, бензин марки А-95 та дизельне пальне. Таким чином, під встановлення максимальної торговельної надбавки не підпадає «брендове преміальне» пальне з покращеними показниками якості та позначення (маркування) якого включає певну торгову марку (товарний знак), що пропонується на автозаправних станціях для автомобілів преміум сегменту за вищою ціною, ніж соціально значуще пальне.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания