Новости

Глобальная налоговая реформа: налоги должны уплачиваться не только в странах регистрации головных офисов, но и в странах фактической деятельности

08.06.2021 / 16:40
Глобальная налоговая реформа: налоги должны уплачиваться не только в странах регистрации головных офисов, но и в странах фактической деятельности

Минулий тиждень закінчився історичними подіями для податкової системи всього світу. В суботу, 5 червня цього року, після років перемовин та обговорень, міністри фінансів G7 та ключових міжнародних організацій досягли згоди щодо започаткування глобальної податкової реформи, необхідність якої диктує безперервна глобалізація та діджиталізація світової економіки.

В першу чергу, реформа буде спрямована на компанії, що працюють в глобальній цифровій економіці.  Їх бізнес модель через неоднорідність світового податкового простору та специфіки технологічного бізнесу, дозволяє сплачувати податки не там, де фактично здійснюється діяльність та генерується вартість, а, здебільшого, у країні реєстрації (або залишати їх у податкових «гаванях»).

Передбачається, що реформа буде складатися з двох ключових компонентів – «Pillar One» та «Pillar Two».

Так, в межах «Pillar One» найбільш великі та прибуткові транснаціональні корпорації повинні будуть сплачувати податок не тільки у країнах, де вони зареєстровані і мають головний офіс, а й в країнах, де вони фактично здійснюють свою діяльність та генерують вартість. Правила застосовуватимуться до міжнародних компаній, що мають рентабельність на рівні принаймні 10%. При цьому, 20% будь-якого додаткового прибутку, що буде призводити до збільшення показника рентабельності, має бути перерозподілено та оподатковано в тих країнах, де такі компанії фактично здійснюють свою діяльність.

У свою чергу, в межах «Pillar Two» встановлюється мінімальна ставка корпоративного податку для транснаціональних корпорацій на рівні 15 %, що має запобігти «перетіканню» прибутку в офшорні юрисдикції та зупинити податкові «перегони» між країнами. 

Наступним кроком впровадження нових світових податкових стандартів має стати їх підтримка під час зустрічі міністрів фінансів G20 та керівників центральних банків у липні цього року. І як ми розуміємо, з урахуванням узгодженої позиції Британії, Німеччини, Італії, Канади, США, Франції, Японії,  ЄС (Єврогрупи) та ОЕСР, це фактично неминуче.

Джерело: A1 Consulting