Новости

Транзитные перевозки пассажиров и груза через территорию Украины: при каких условиях такие операции освобождаются от НДС?

06.07.2021 / 17:00

ВІДПОВІДЬ

Послуги з перевезення пасажирів та вантажів транзитом через територію України, а також надання послуг, які безпосередньо пов’язані із транзитом вантажів, що здійснюються в межах відповідних договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо, та операції з постачання супутніх послуг, пов’язаних із таким перевезенням, звільняються від оподаткування ПДВ за умови надання відповідних документів.

ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

Відповідно до чинного податкового законодавства постачання послуг - будь-яка операція, зокрема що не є постачанням товарів, або надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Згідно з пунктом 197.8 статті 197 ПКУ звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов’язаних із таким перевезенням (переміщенням).

Проте, звільнення від оподаткування, передбачене абзацом першим цього пункту, не поширюється на операції з постачання послуг, що виконуються (надаються) для забезпечення переміщення (транспортування) природного газу транскордонними газопроводами (транспортування природного газу територією України в митному режимі транзиту).

Разом з тим, засади організації та здійснення транзиту вантажів авіаційним, автомобільним, залізничним, морським і річковим транспортом через територію України визначено Законом України від 20 жовтня 1999 року № 1172 -XIV «Про транзит вантажів» зі змінами та доповненнями.

Отже, відповідно до статті 1 Закону № 1172 транзит вантажів – перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України. При цьому учасники транзиту - вантажовласники та суб’єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).

При цьому транзитні послуги (роботи) - безпосередньо пов’язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо (ст. 1 Закону № 1172).

Згідно зі статтею 6 Закону № 1172 транзит вантажів супроводжується товарно-транспортною накладною, складеною мовою міжнародного спілкування.

Залежно від обраного виду транспорту такою накладною може бути авіаційна вантажна накладна (Air Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR), накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (СІМ), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), коносамент (Bill of Lading). Крім цього, транзит вантажів може супроводжуватися (за наявності) рахунком-фактурою (Invoice) або іншим документом, що вказує вартість товару, пакувальним листком (специфікацією), вантажною відомістю (Cargo Manifest), книжкою МДП (Carnet TIR), книжкою АТА (Carnet ATA). При декларуванні транзитних вантажів відповідно до митного законодавства України до митних органів подається митна декларація або накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (СІМ), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), книжка МДП (Carnet TIR), книжка АТА (Carnet ATA), необхідні для здійснення митного контролю.

У разі транзиту вантажів залізничним транспортом до митних органів на дільницях, на які поширюється сфера застосування Конвенції про міжнародні залізничні перевезення (КОТІФ), подається накладна ЦІМ (СІМ). У разі транзиту вантажів залізничним транспортом на інших дільницях до митних органів подається накладна УМВС (СМГС) або накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), що містить відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

«Таким чином, послуги з перевезення пасажирів та вантажів транзитом через територію України, а також надання послуг, які безпосередньо пов’язані із транзитом вантажів, що здійснюються в межах відповідних договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо, та операції з постачання супутніх послуг, пов’язаних із таким перевезенням, звільняються від оподаткування ПДВ за умови надання відповідних документів», - підсумував начальник Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків