Новости

Учет доходов и расходов: с 16 июля действует типовая форма для физических лиц – предпринимателей и физических лиц, осуществляющих независимую профессиональную деятельность

19.07.2021 / 09:05

Головне управління ДПС в Одеській області нагадує платникам податків, що з 1 січня 2021 року ФОП на загальній системі оподаткування та які проводять незалежну професійну діяльність, як і раніше, зобов’язані вести облік доходів і витрат. Але цей облік можна здійснювати як в паперовому, так і в електронному вигляді, у тому числі за допомогою Електронного кабінету. При цьому облік відбуватиметься в типовій формі (яка вводиться замість Книг обліку). Ці норми були прописані в Податковому кодексі України (далі – Кодекс).

Мінфін наказом від 13.05.2021 р. № 261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі – наказ - № 261) затвердив:

типову форму, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність;

Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

У типовій формі враховано наявність обов’язкових відомостей, визначених у статтях 177 та 178 Кодексу.

Наказ № 261 опубліковано в «Офіційному віснику України» № 54 від 16.07.2021 р.

Тобто з 16 липня діє Наказ № 261 щодо нової форми обліку та Порядку її ведення. Відповідно з 16 липня «стара» форма та порядок її ведення, вже скасовані.

Наказом № 261 також забезпечено реалізацію окремих положень Кодексу для фізичних осіб–підприємців у частині включення до витрат амортизаційних відрахувань з веденням їх обліку та відображенням у типовій формі. Зокрема, введено додаток до типової форми.

Водночас норми наказу не передбачають будь-яких додаткових дій фізичних осіб–підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, під час використання типової форми, крім виконання вимог Кодексу.

Облік доходів і витрат ведеться в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі засобами електронного кабінету у порядку, встановленому законодавством.

Також у разі прийняття рішення ФОП вести облік за типовою формою на паперових носіях у ПКУ відсутні вимоги щодо шнурування та здійснення реєстрації такої типової форми в контролюючому органі.

У разі ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді самозайнята особа зобов'язана вести таку форму у форматі EXCEL, крім випадку ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами Електронного кабінету.

За матеріалами ГУ ДПС в Одеській області