Новости

Дисконтировать или не дисконтировать: обзор судебной и проверочной практики

04.08.2021 / 08:00
Дисконтировать или не дисконтировать: обзор судебной и проверочной практики

Віктор ШЕКЕРА, директор відділу корпоративного оподаткування KPMG в Україні
Ольга СІЧ, старша податкова консультантка відділу корпоративного оподаткування KPMG в Україні


Тема дисконтування за НП(С)БО лишається досить гострою. Сьогодні в Україні немає достатнього нормативно-документального забезпечення, яке б регулювало порядок дисконтування довгострокових зобов’язань. З одного боку, податкові органи наполягають на відображенні різниці між номінальною та теперішньою вартістю кредиторської заборгованості у складі доходів, а з іншого — норми НПБО 11 «Зобов’язання» та роз’яснення Мінфіну чіткого алгоритму для правильного обчислення такої різниці не наводять. Судова практика теж не така вже й однозначна. Тож платникам податків доводиться самостійно вирішувати, дисконтувати чи не дисконтувати зобов’язання. Проте, проаналізувавши Єдиний державний реєстр судових рішень, можна зробити висновок, що більшість платників податків, які ведуть облік за НПБО, обирають другий варіант — не дисконтувати.


Від редакції: про дисконтування читай також тут, тут, тут, тут, тут і тут.  

Під час податкових перевірок контролюючі органи детально аналізують умови кредитних договорів щодо надання поворотних фінансових допомог і всі додаткові угоди до них та визначають статус кредиторської заборгованості не лише з огляду на юридичну форму договірних відносин, а й керуючись принципом «превалювання сутності над формою» згідно із Законом про бухоблік.

Якщо ж під час аналізу контролюючі органи встановлюють, що наявна заборгованість у компанії є довгостроковою, то вони здійснюють дисконтування, застосовуючи вже відому формулу:

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания