Новости

Отходы в Украине: усиление экоконтроля вряд решит вопрос

12.08.2021 / 14:25

Про це 10 серпня заявили представники Європейської Бізнес Асоціації під час зустрічі з представниками Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора, обговорюючи питання поводження з відходами.

Серед основних проблем у сфері управління відходами, учасники назвали незаконні сміттєзвалища, невідповідність заявленим потужностей підприємств, що переробляють відходи, проблеми з дозвільною документацією.

Світлана Михайловська
Заступник директора з представництва інтересів компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації

Посилення екологічного контролю в умовах відсутності ефективного законодавчого регулювання, в першу чергу, вдарить по законослухняному бізнесу, який тільки і буде займатись тим, що супроводжуватиме інспекторів під час нескінченних перевірок. Фактично, Україна зараз знаходиться на перехідному етапі, коли чинне законодавство про відходи застаріло, а новий законопроєкт поки що готується до другого читання. При цьому, бізнес самостійно реалізує численні проєкти з роздільного збору, сортування та безпечної утилізації відходів, а також використовує вторинну сировину замість вичерпних природних ресурсів. Саме тому Європейська Бізнес Асоціація закликає підходити до вирішення проблем у сфері управління відходами комплексно, адже, на жаль, поки так складається, що бізнес не має тотальної довіри до органів влади, тому і ставиться з пересторогою до посилення повноважень, аби це не перетворювалось на зловживання.

Так, за інформацією компаній-членів Асоціації, в останні роки збільшилась кількість необґрунтованих заяв від фізичних осіб та громадських організацій про порушення окремими підприємствами екологічного законодавства. Однак, більшість таких заяв взагалі не містять фактів та обставин порушення, і ґрунтуються виключно на припущеннях заявників. Усе це призводить до надмірного адміністративного навантаження на бізнес через збільшення кількості позапланових екологічних перевірок, а також суттєвого перевантаження правоохоронних органів у зв’язку з необхідністю розгляду та реагування на всі ці заяви.

Тому, доцільно було б також внести у проєкт Закону № 3091 про держекоконтроль перелік чітких вимог до таких заяв та їх належне обґрунтування.

Європейська Бізнес Асоціація вдячна представниками Спеціалізованої екологічної прокуратури за запрошення долучитись до заходу та сподівається на продовження діалогу та плідну подальшу співпрацю.