Новости

Истечение сроков давности: неоднозначный взгляд КУС ВС на закрытие уголовного производства

15.09.2021 / 10:15
Истечение сроков давности: неоднозначный взгляд КУС ВС на закрытие уголовного производства

Микита ЗАДОРОЖНИЙ, адвокат ID Legal Group


Нещодавно було опубліковано новину про те, що Касаційним кримінальним судом у складі Верховного Суду (колегією суддів Першої судової палати) у справі №552/5595/18 було прийнято постанову від 29.07.2021 року, в якій Суд висловив свою позицію про те, що для звільнення особи від кримінальної відповідальності в зв’язку із закінченням строків давності і для закриття кримінального провадження з такої підстави визнання особою винуватості у вчиненні кримінального правопорушення не є обов’язковим.

В основу такої позиції Суд поклав приписи ст.63 Конституції України, ст.18 КПК України щодо неможливості і недопустимості примушування будь-кого визнавати свою винуватість у вчиненні кримінального правопорушення.

Абсолютно не заперечуючи цього з цілком очевидних причин, неможливо, однак,  погодитись із висновками Суду, зробленими із використанням цих норм. Підстави незгоди викладені нижче.

Будь-яка особа, яка внаслідок певної низки подій та обставин змушена приміряти на себе статус підозрюваного чи обвинуваченого у кримінальному провадженні, залучаючи собі на допомогу адвоката, безумовно має на меті таке завершення справи, яке б не просто перегорнуло цю неприємну сторінку життя, але і очистило його репутацію для оточуючих та запобігло впливу справи на подальше життя.

Однак не всі передбачені законом способи дозволяють досягти такої комплексної мети. Незважаючи на «зовнішню» схожість наслідків закриття кримінального провадження за будь-якою підставою, тим не менш, різні підстави матимуть різний вплив на подальше життя.

Зараз ми не розглядаємо виправдувальні вироки – хоча їх постановлення здебільшого є наслідком встановлення тих певних обставин, які на досудовому розслідуванні як раз і становлять підстави для закриття кримінального провадження, але такими вироками провадження закінчуються, а не закриваються.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания