Новости

CBAM — новая система "налогообложения" выбросов парниковых газов за пределами ЕС

12.10.2021 / 14:15
CBAM — новая система "налогообложения" выбросов парниковых газов за пределами ЕС

Експерти Baker Tilly в Україні


Євросоюз починає боротьбу зі зміною клімату поза своїми межами. Основним засобом примусити європейських імпортерів платити ціну за викиди парникових газів постачальниками продукції буде Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM): Механізм вуглецевого коригування на кордоні.

Європейський союз проголосив амбітну мету: стати світовим лідером зеленої трансформації. Серед іншого, до 2030 року знизити викиди парникових газів на 55% від рівня 1990. Досягти цього допомагає система торгівлі квотами на викиди EU ETS, що діє в ЄС, тобто частина європейських компаній вже сплачують за шкоду, завдану клімату. Це призвело до перенесення частини виробництв з великими викидами вуглекислого газу за межі Євросоюзу та переходу на імпорт. 

CBAM має запобігти “вуглецевому витоку” і вирівняти умови для місцевих і закордонних виробників. Наразі ми маємо справу з проєктом механізму, який ще не став законом, тож можемо відповісти на концептуальні питання, а ось подробиці будуть відомі лише після фіналізації документу і його остаточного ухвалення.

Що таке CBAM?  

CBAM — це нова система за допомогою якого Євросоюз буде “оподатковувати” викиди парникових газів за межами ЄС. Механізм буде діяти лише для тієї продукції, яка постачається в ЄС.  Стверджується, що Механізм відповідає нормам СОТ.

Якої саме продукції він буде стосуватись?

Наразі під дію Механізму потрапили електроенергія, чавун і сталь, деякі вироби з них, цемент, алюміній і мінеральні добрива. Імпортери цих товарів в ЄС будуть змушені купувати CBAM-сертифікати. 

Коли почне діяти?

З 2023 року відповідальні органи ЄС почнуть збирати інформацію і аналізувати її. У 2026 році імпортери стануть платити за сертифікати.

Скільки треба буде платити?

Фіксованої ціни не планується. Вартість CBAM-сертифікатів буде залежати від вартості дозволів на викиди CO2 в системі EU ETS. Тобто вона буде коливатись і досить суттєво.

 

З початку 2021 року здійснювати викиди парникових газів в ЄС стало набагато дорожче. Так само може коливатися ціна CBAM сертифікатів. 

Якими будуть наслідки для України?

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания