Новости

Доходы ФЛП: десять (5 + 5) налоговых ситуаций

21.10.2021 / 08:30
Доходы ФЛП: десять (5 + 5) налоговых ситуаций

Тетяна САВЧУК, аудитор, керівник практики ТЦУ та аудиту ID Legal Group


За перше півріччя 2021 року в Україні почали роботу понад 31 тисяча нових фізичних осіб-підприємців (ФОП). Ще у січні поточного року загальна кількість ФОП становила 1 млн 900 тисяч, а вже у червні сягнула 1 млн 931 тисячі. 

Усі без винятку фізичні особи-підприємці сплачують податки в бюджет України. Наприклад, у 2020 році вони перерахували суму в 27,5 мільярда гривень. Хтось сплатив тільки єдиний податок і єдиний соціальний внесок, хтось – усе, що передбачено Податковим кодексом.

Які з доходів фізосіб-підприємців на спрощеній системі оподатковуються, а які – ні? Чи треба платити податки на повернуті гарантійні внески? Та чи буде нарахований податок на фіндопомогу для ФОП на загальній системі? На ці та інші питання податківці в свій час надали чіткі відповіді, які ми хотіли б нагадати платникам податків. Розглянемо по 5 ситуацій для підприємців на спрощеній і загальній системах оподаткування.

П’ять відповідей про податки для ФОП- «єдинників»

1. Внесення ФОПом готівки як виручки на підприємницький рахунок

Якщо ФОП-єдинник 1-ї, 2-ї чи 3-ї групи отримав виручку за продаж товарів чи надані послуги готівкою і відобразив суму в книзі обліку доходів у момент отримання такої виручки, а потім вирішив внести ці гроші на свій підприємницький рахунок, чи включається ця сума у дохід повторно? 

Якщо ФОП вносить на свій підприємницький рахунок суму готівки, яка на момент отримання виручки вже була врахована в обліку та при цьому в платіжному документі зазначено призначення платежу – виручка за певний період, тоді така сума готівки повторно не включається до доходу звітного податкового періоду платника єдиного податку (позиція ДПС, викладена в ЗІР в категорії 107.01.03).

2. Внесення коштів на підприємницький рахунок іншою фізичною особою

Якщо на підприємницький рахунок ФОПа кошти вніс не сам підприємець, а інша фізособа, чи будуть такі кошти частиною доходу і, відповідно, чи потрібно сплачувати з неї податок?

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания