Новости

Налоговый долг: что важно знать должнику?

03.11.2021 / 13:01
Налоговый долг: что важно знать должнику?

ГУ ДПС у Тернопільській області просить своєчасно та у повному обсязі сплачувати задекларовані грошові зобов’язання. Якщо і виник такий борг, то негайно його сплатити, щоб не нести зайві фінансові витрати у вигляді штрафів, пені та кримінальної відповідальності за умисне ухилення від оподаткування.

Також варто взяти до уваги, що з 1 січня 2021 року функціонує єдиний рахунок. Сплатити через єдиний рахунок платник має можливість всі поточні платежі, податковий борг за такими платежами та недоїмку з єдиного внеску, грошові зобов’язання, які визначено на підставі податкових повідомлень-рішень. Тож про особливості стягнення податкового боргу – у розмові із заступником начальника ГУ ДПС у Тернопільській області Петром Якимчуком.


– Що таке податковий борг та податкова вимога відповідно до Податкового кодексу України?

Податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений строк, та непогашеної пені.

Податкова вимога – це письмова вимога контролюючого органу до платника податку щодо погашення суми податкового боргу.

– Від якої суми податкового боргу надсилається податкова вимога?

 Податкова вимога не надсилається, а заходи, спрямовані на погашення податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує 180 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто до 3060 гривень.

Якщо сума податкового боргу перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає податкову вимогу такому платнику податків.

Хотів би нагадати радіослухачам, що Законом України №1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-CoV-2», який набрав чинності з 10 грудня 2020 року, збільшений поріг розміру податкового боргу, від якого направляться податкова вимога: з 1020 до 3060 гривень.

– Конкретизуйте, які заходи стягнення податкового боргу вживає контролюючий орган до платника податків, який має податковий борг?

 Так, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису, який складається податковим керуючим. Якщо майно платника податків є неподільним і його балансова вартість більша від суми податкового боргу, таке майно підлягає опису у податкову заставу у повному обсязі.

Якщо боржник, майно якого передано у податкову заставу, не погасив податковий борг, контролюючий орган звертається до суду для отримання дозволу на його реалізацію з метою спрямування отриманих коштів на погашення податкового боргу боржника. Продаж такого майна проводиться на цільових аукціонах.

– Тобто без рішення суду майно боржника не можна продавати?

 Так, вірно.

– Де розміщується інформація про перелік майна, яке перебуває у податковій заставі та підлягає продажу на аукціонах, а також про місце та час проведення таких аукціонів?

 Для продажу майна на товарних біржах контролюючий орган укладає відповідний договір з брокером (брокерською конторою), який вчиняє дії з продажу такого майна за дорученням контролюючого органу на умовах найкращої цінової пропозиції.

Інформація про перелік майна платників податків, призначеного для продажу, та про час та умови проведення торгів оприлюднюється відповідною біржею. Організатор аукціону оприлюднює оголошення в засобах масової інформації та на власній вебсторінці.

Також інформація щодо укладених договорів-доручень на реалізацію майна підприємств-боржників з уповноваженими організаціями та перелік такого майна розміщується у рубриці «Переліки» на головній сторінці офіційного вебпорталу ДПС України.

 Зорієнтуйте платників, де вони можуть отримати інформацію про наявність боргу.

 Інформації більш ніж достатньо. Про наявність податкового боргу можна з’ясувати на електронних сервісах ДПС України: «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», що розміщений на вебпорталі ДПС, в «Електронному кабінеті платника». Також на вебпорталі ДПС України щомісяця розміщується така інформація. На субсайті Головного управління ДПС у Тернопільській області по платниках Тернопільщини у рубриці «Новини».

 Які наслідки наявності податкового боргу для платників на спрощеній системі оподаткування?

 За порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування підприємцям доводиться переходити на загальну систему.

Діє ще одна підстава для переходу – наявність у єдинника податкового боргу.

Так при наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів доведеться залишити спрощену систему оподаткування.

Прийняти статус загальносистемника у такому випадку необхідно в останній день другого з двох послідовних «боргових» кварталів.

 Довідка про відсутність заборгованості: як її отримати?

 Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 №733 затверджено Порядок надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі.

Насамперед наголошую, що дана довідка надається платнику безоплатно.

Для отримання даної довідки платник за вибором подає заяву у паперовій або електронній формі.

Заява складається з обов'язковим посиланням на відповідний нормативно-правовий акт, яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості та зазначенням найменування суб'єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) довідку буде подано платником.

За відсутності у платника податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску та іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстрочених, відстрочених, реструктуризованих), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, уповноважений орган формує довідку протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання заяви.

Довідку у паперовій формі платник (його законний чи уповноважений представник) отримує безпосередньо в органі, до якого було подано заяву.

Довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині електронного кабінету з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За матеріалами ГУ ДПС у Тернопільській області