Новости

Продажа жилого дома, расположенного на границе двух земельных участков, оформленных разными государственными актами: при каких условиях полученный доход не облагается НДФЛ?

04.11.2021 / 11:46

ВІДПОВІДЬ

Дохід отриманий платником податку від продажу житлового будинку (включаючи земельну ділянку під будинком), що розташований на межі декількох земельних ділянок оформлених різними державними актами і перебуває у власності понад три роки, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

Згідно з п. 172.1 ст. 172 ПКУ  дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

Отже, дохід отриманий платником податку від продажу житлового будинку (включаючи земельну ділянку під будинком), що розташований на межі декількох земельних ділянок оформлених різними державними актами і перебуває у власності понад три роки, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Дохід, отриманий платником податку від продажу однієї земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі і перебуває у власності понад три роки, не оподатковується.

Водночас дохід, отриманий від продажу інших земельних ділянок, які перебувають у власності понад три роки, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс., встановленою п. 167.2 ст. 167 ПКУ, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче експертної грошової оцінки такої земельної ділянки.

За матеріалами ГУ ДПС у Чернівецькій області