Новости

О наполнении бюджета, кассовых аппаратах и налогообложении: интервью с Евгением Олейниковым

17.11.2021 / 14:11
О наполнении бюджета, кассовых аппаратах и налогообложении: интервью с Евгением Олейниковым

Про обов’язковість використання фізичними особами-підприємцями касових апаратів, податкову систему та культуру, пільги, стимули для розвитку підприємництва в різних галузях, бюджетний процес та реформи, Українське радіо поспілкувалося з Євгеном Олейніковим, виконувачем обов’язків голови Державної податкової служби України.


Про ризики, наповнення та виконання цьогорічного бюджету

«Ризиків у цьому році немає, попри те, що Верховна Рада двічі збільшувала очікувані доходи, чого я не пригадую впродовж останніх 5 років. У цілому їх збільшили на 40 мільярдів гривень, і навіть з урахуванням цих показників, ми розраховуємо, що за результатами листопада, до кінця року залишиться забезпечити надходження (для того, щоби забезпечити індикатив) 15-17 мільярдів гривень. При чому, що середньомісячні надходження у нас складають орієнтовно 35-38 і до 40 мільярдів гривень.

Проте це не означає, що ми забезпечуємо надходження 17 мільярдів і податкова служба припиняє працювати. Впродовж останніх півтора року Державна податкова служба працює за трохи іншою системою. Ми розраховуємо з урахуванням макроекономічних показників та тієї інформації, яку ми отримуємо від платників податків, який рівень надходжень повинен бути, при таких показниках, відповідно до вимог чинного законодавства. І прагнемо до саме цього рівня, а не до формального виконання бюджету», — розповів Євген Олейніков, виконувач обов’язків голови Державної податкової служби України.

Про податковий законопроект № 5600

«Моя особиста думка щодо нього полягає у тому, що цей законопроект не є "за" чи "проти". Те, що в нас податкова система не є досконалою, не є ні для кого таємницею. Але питання полягає у тому "як" і "в якому напрямку її вдосконалювати". Я є прибічником того, що не потрібно намагатися вчергове пришивати латки на законодавство, а слід проводити системні зміни. І пакет змін, який напрацьовано в межах законопроекту №5600, має саме системний характер. При чому цей характер є еволюційним. Це не є якоюсь революцією в оподаткуванні, з якою потім ніхто не знатиме, що робити й чого від неї очікувати. Ці зміни є доволі м’якими, але водночас вони дозволяють поступово рухатися вперед, підвищуючи ефективність протидії в ухиленні від оподаткування, розширюючи права платників податків, надаючи більше можливостей захистити свої законні права та інтереси. Окрім того, цей законопроект вирівнює деякі дисбаланси, які дійсно мають місце в оподаткуванні тих чи інших видів діяльності або об’єктів оподаткування.

Зокрема вдосконалюється механізм оподаткування рентною платою видобутку залізної руди. Чинний механізм оподаткування містить вади, пов’язані з надлишковим впливом деяких коефіцієнтів. Зміни, які запропоновано внести, автоматизують систему, і для подальшого розрахунку податкових зобов'язань не потрібно буде щоразу дивитися, які ухвалили рішення. Оподаткування буде спиратися на ринкову вартість і на застосування певних додаткових показників, які не визначатиме хтось своїм окремим рішенням.

Тобто тепер ставка рентної плати буде врегульована у відповідності до ринкової ціни — чим вища ринкова ціна, тим більше рентної плати надходитиме до бюджету», — підсумував Євген Олейніков, виконувач обов’язків голови Державної податкової служби України.

За його словами, якщо цей законопроект буде ухвалений, то кількість ризиків для виконання бюджету наступного року зменшиться. Якщо ж він ухваленим не буде, то, відповідно, ці ризики будуть більшими.

Про обов’язковість використання фізичними особами-підприємцями касових апаратів

«Сьогодні в Україні зареєстровано близько 2 мільйонів фізичних осіб-підприємців. З них понад 500 000 є фізичними особами-підприємцями на загальній системі оподаткування. Вони були зобов'язані мати касові апарати завжди, з моменту появи "підприємців" як таких. Тобто вже впродовж 30 років. Але касові апарати використовують всього лише 10% і цих 500 000 фізичних осіб-підприємців.

Чому? Тому що касовий апарат не є необхідних для проведення усіх операцій. Здебільшого касові апарати використовують в операціях, що відбуваються між суб’єктом господарювання і роздрібним покупцем або клієнтом. Тобто це ФОПи, які є інтернет-магазинами, турфірмами, роздрібні мережі, готелі та інше.

Але чималий відсоток українських ФОПів становлять підприємці, які працюють за системою "В2В" (бізнес для бізнесу), де касових апаратів немає і бути не може.

За нашими оцінками ситуація із ФОПами, які працюють за спрощеною системою оподаткування буде такою самою. Тих, що працюють за системою "В2В", обов’язкове введення касових апаратів у жоден спосіб не зачепить.

Касові апарати для ФОПів, які працюють за спрощеною системою оподаткування, були запроваджені ще у 2015 році. Після чого відбулося розширення переліку тих підприємців, які зобов’язані їх застосовувати. Сьогодні в Україні є близько 50 000 ФОПів, які працюють за спрощеною системою оподаткування і використовують касові апарати», — розповів Євген Олейніков.