Новости

Регистрация плательщиком НДС сельхозпредприятий: вопросы-ответы

18.11.2021 / 11:11
Регистрация плательщиком НДС сельхозпредприятий: вопросы-ответы

Про це розповів під час інтерв’ю начальник Головного управління ДПС у Чернівецькій області Віталій Шпак.


Віталію Петровичу! Продовжуючи коментувати започатковану рубрику «Три запитання про сплату податків» ви звернули увагу, що серед найбільш актуальних запитань жовтня 2021 року – це своєчасність реєстрації платником ПДВ сільськогосподарськими підприємствами. З чим це пов’язано?

Податківці продовж жовтня 2021 року провели ретельний аналіз фінансової діяльності 53 платників на спрощеній системі оподаткування 4 групи. Дана категорія платників має у власному використані, згідно поданої звітності, площу земельних ділянок більшу ніж 40 га, урожай майже всіх сільськогосподарських культур зібрано і відповідно йде його реалізація. Тому важливо провести моніторинг цієї категорії платників.

Згідно отриманої інформації з різних джерел податківцями досліджено номенклатуру, урожайність та відповідно орієнтовні ціни та обсяги реалізації сільськогосподарської продукції. Процес клопіткий і надалі продовжується. Разом з тим, не очікуючи кінцевих результатів моніторингу 2 представники цієї галузі зареєструвалися платником ПДВ, оскільки при простих розрахунках очевидно, що обсяги реалізації від засіяних с/г культур на земельних ділянках, які використовують у господарській діяльності платники достатні для обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Вважаю, що доцільно у ЗМІ нагадати платникам основні вимоги норм ПКУ для реєстрації платником ПДВ.

У яких випадках та в які терміни особа підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ? Чи передбачена відповідальність за несвоєчасну реєстрацію?

Відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 грн. (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи.

Згідно із п. 183.2 ст. 183 ПКУ у разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у ст. 181 ПКУ.

Пунктом 183.10 ст. 183 ПКУ визначено, що будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Окрім того, згідно із пп. 6 п. 180.1 ст. 180 ПКУ платником ПДВ є особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у ст. 243 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг, визначеної п. 181.1 ст. 181 ПКУ, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством.

Які операції з постачання товарів/послуг вважаються оподатковуваними операціями для цілей реєстрації платником ПДВ?

Згідно із розділами V та ХХ ПКУ до оподатковуваних операцій для цілей реєстрації платником ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 і 14 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Який порядок подання підтверджуючих документів до реєстраційної заяви за ф. № 1-ПДВ, що надсилається засобами електронного зв’язку в електронній формі?

Особа, яка подала реєстраційну заяву за ф. № 1-ПДВ засобами електронного зв’язку в електронній формі, у разі необхідності, подає підтверджуючі документи на паперових носіях до загального відділу контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання).

Для реєстрації особи як платника ПДВ з метою підтвердження відповідності особи вимогам, визначеним ст. 180, п. 181.1 ст. 181, п. 182.1 ст. 182 та п. 183.7 ст. 183 Податкового кодексу України на вимогу контролюючого органу подаються будь-які первинні документи бухгалтерського обліку, що засвідчують факт здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню (акт виконаних робіт, касовий чек, платіжне доручення тощо).