Новости

Кассовые аппараты/товарные запасы: налоговики ответили на актуальные вопросы

19.11.2021 / 15:00
Кассовые аппараты/товарные запасы: налоговики ответили на актуальные вопросы

У Головному управлінні ДПС у Харківській області провели черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Застосування РРО та ПРРО». На запитання платників податків відповідала заступник начальника Головного управління ДПС у Харківській області Ірина Сагайдак. Спілкування відбувалося як за допомогою телефону, так і онлайн.
Слід зазначити, що цього разу найбільше на «гарячу лінію» зверталися підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування. Їх цікавили не лише питання застосування касових апаратів, а й правила ведення обліку товарних запасів і зміни до них.
Наводимо деякі питання та відповіді на них.


Які категорії фізичних осіб-підприємців платників єдиного податку повинні вести облік товарних запасів?

Згідно із п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Чи необхідно застосовувати РРО/ПРРО фізичній особі-підприємцю ІІ групи єдиного податку при проведенні розрахунків у безготівковій формі за надані інформаційно-консультаційні послуги, отримані за допомогою програм через мережу Інтернет, якщо не визначено місце проведення розрахунків?

При здійсненні розрахунків за товар (послуги) суб’єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО, у тому числі у разі здійснення розрахунків за допомогою платіжних карт з використанням мережі Інтернет. При цьому розрахункові документи при продажу товарів (послуг) через мережу Інтернет видаються (формуються в електронному вигляді) у випадку їх безпосереднього надання споживачу.

Разом з тим, якщо не визначено місце проведення розрахунків, проведених на підставі рахунку у безготівковій формі, при наданні інформаційно-консультаційних послуг, отриманих комп’ютерними та іншими програмами за допомогою мережі Інтернет, РРО/ПРРО не застосовується.