Новости

Капитализация процентов по кредиту: Верховный Суд поддержал позицию налогоплательщика, однако...

22.11.2021 / 10:46
Капитализация процентов по кредиту: Верховный Суд поддержал позицию налогоплательщика, однако...

Антон ПОЛЯНИЧКО, адвокат, радник АО «ЛНМ»


У наш час політичної коректності висловити своє щире ставлення до певних явищ дедалі стає важче. В теорії проблеми можуть постати навіть у разі, коли ви намагаєтеся розповісти "бородатий" анекдот іще з радянських часів, де були поширені кумедні історії з представниками одного з корінних північних народів Заполярного краю. Тож, аби зберігати модерну політкоректність та уникнути звинувачень у шовінізмі чи як там воно називається, нагадаємо один із таких анекдотів за допомогою сучасно-виваженого лінгвістичного інструментарію без прямої згадки про конкретну національність.

Одного разу представник корінного північного народу надіслав до редакції радянського видання роман власного авторства з проханням опублікувати цей твір. Телефонують аборигенові з редакції та питають: "Дитина суворого краю, ти хоч сам читав те, що ти написав?" А той щиро відповідає: "Людина крайньої півночі не читач, він письменник!"

До чого це на серйозній податковій сторінці?

Річ у тім, що кожному, хто розміщує власну аналітику з будь-яких питань у відкритому доступі, часом корисно читати твори інших фахівців із відповідної тематики. Так, свого часу нам запам'яталася стаття Віталія Смердова на тему податку на репатріацію, опублікована в березні 2021 року (посилання на статтю - в першому коментарі до цього допису).

Зокрема, Віталій навів цікавий приклад із судової практики щодо капіталізації процентів, нарахованих за кредитним договором із нерезидентом.

Нагадаємо економічну суть такого явища, як капіталізація процентів за кредитом. У відповідних випадках позичальник не виплачує грошима суму нарахованих процентів кредиторові, але при цьому на таку суму збільшується розмір основної суми боргу, тобто "тіла" кредиту. Подібні господарські наслідки є ідентичними до того, якби позичальник спочатку погасив суму процентів своєму кредиторові, а згодом ці саме кошти отримав знову від кредитора в позику наступним траншем.

Але капіталізація дозволяє уникнути зайвих переказів коштів, на які потрібні певні витрати. Також окремі платники податків вирішили, що в такий спосіб можна уникнути зайвих витрат на сплату податку на репатріацію з процентів, що підлягають виплаті нерезидентові-кредитору.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания