Новости

ФЛП с временно оккупированной территории: вопросы-ответы

08.12.2021 / 09:00

У Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з ВПП 7 грудня 2021 року відбувся сеанс телефонного зв’язку "гаряча лінія" на тему: "Виплата доходу фізичній особі – підприємцю, місце знаходження/проживання якої зареєстровано на тимчасово окупованій території".

На запитання платників податків відповіла начальник відділу податкового адміністрування підприємств чорної та кольорової металургії управління податкового адміністрування підприємств гірничо-металургійної сфери Людмила Карась.

Пропонуємо Вашій увазі питання, які обговорювалися під час сеансу телефонного зв’язку "гаряча лінія".

Які особливості існують при нарахуванні (виплатах) доходу фізичним особам – підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія?

Згідно з п.п. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ під час нарахування (виплати) фізичним особам – підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи фізичних осіб у джерела виплати.  При цьому на таких осіб не поширюється дія п. 177.8 ст. 177 ПКУ та п.п. 2 п. 297.1 ст. 297 ПКУ.

У якому разі норма п.п. 38.9 п. 38 «Перехідних положень» може  не застосовуватись?

Норма  п.п. 38.9 п. 38 «Перехідних положень» може  не застосовуватись  у разі, якщо фізична особа – підприємець надасть суб’єкту господарювання документи, що підтверджують її  державну реєстрацію за місцезнаходженням на території в межах України.

Яким чином підтверджується реєстрація фізичної особи – підприємця за місцезнаходженням на території в межах України?

Документом, підтверджуючим державну реєстрацію фізичної особи – підприємця за місцезнаходженням на території в межах України є копія виписки (витягу) з ЄДР. Для чого фізична особа – підприємець, місце проживання якої зареєстровано на тимчасово окупованій території, повинна звернутись до державного реєстратора та здійснити перереєстрацію місцезнаходження на території, підконтрольній Україні.

Відповідно до ст. 9 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 755) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) містяться дані, зокрема, про місце проживання фізичної особи – підприємця.

В які терміни фізична особа – підприємець може стати на облік в контролюючому органі за новим місцезнаходженням?

Взяття на облік в контролюючому органі за новим місцезнаходженням/місцем проживання платників податків, які змінили місцезнаходження/місце проживання з тимчасово окупованої території (на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження) на територію в областях або місті Києві здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей з ЄДР про зміну місцезнаходження/місця проживання (п. 5 наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1127 «Про внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів» із змінами та доповненнями).

Дані про взяття на облік платника податків передаються до ЄДР у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцезнаходженням (місцем проживання) із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік (п. 10.11 розд. Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами та доповненнями).