Новости

Безвозмездная раздача рекламных материалов: какие налоговые последствия?

14.12.2021 / 10:33

Тетяна САВЧУК,
аудитор, керівник практики ТЦУ та аудиту ID Legal Group


Досить часто суб’єкти господарювання вдаються до таких маркетингових заходів, як безоплатна роздача рекламних матеріалів, в тому числі і різних брендованих товарів. Та оскільки витрати на рекламу завжди були під особливою увагою податківців, розглянемо податкові наслідки таких безоплатних роздач.

Отже, під поняттям «безоплатна роздача» згідно п.п. 14.1.13 статті 14 ПКУ слід розуміти передачу будь-якого товару, яка не передбачає грошову або будь-яку іншу компенсацію вартості цих товарів.

ДПС у своїй ІПК №3865/ІПК/99-00-21-03-02-06 від 18.10.2021 р. надає відповідь на питання «Чи потрібно оподатковувати ПДВ операції платника податку з безоплатної роздачі брендованих товарів?»

Посилаючись на п.1 статі 185 ПКУ, який визначає, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі товарів, податкова робить справедливий висновок, що операції з безоплатної передачі рекламних матеріалів вважаються об’єктом оподаткування ПДВ. 

Ми не будемо акцентувати увагу, що брендовані та рекламні товари – це в першу чергу рекламні витрати, які передбачають збільшення отриманого доходу від постачання основних товарів (робіт, послуг), а не від рекламних чи брендованих товарів. Фіскальний погляд на такого роду операції завжди переважав у контролерів, тому і обов’язок нарахувати ПДВ при таких роздачах завжди визначався – чи то під приводом поставки, чи то під приводом негосподарського використання. Єдине, в чому ніколи не було розбіжностей в думках – те, що базу оподаткування ПДВ згідно п.188.1 статті 188 ПКУ потрібно визначати виходячи з  договірної вартості, але вона повинна бути не менше ніж ціна придбання. 

Варто зазначити, що платник ПДВ має право на включення до податкового кредиту сум ПДВ нарахованих/сплачених при придбанні товарів, які в подальшому були безоплатно розповсюджені в рекламних цілях, але за умови наявності належно оформлених та зареєстрованих ПН в ЄРПН від постачальника.

Але вихід з ситуації все ж таки є. І раніше, і в ІПК №3865/ІПК/99-00-21-03-02-06 (хоча і дуже коротко) податківці у своїх роз’ясненнях на тему безоплатної роздачі рекламних матеріалів розглядають також і варіант, коли вартість  розданого рекламного матеріалу включається до собівартості готової продукції, яка рекламується, і в такому випадку передбачається отримання доходів від такого постачання і не виникатиме зобов’язання нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ. 

Ті платники податків, які розглядали варіант, а яким же чином включити вартість брендованих безоплатно розданих товарів до собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг), найчастіше доходили до висновку, що це можливо зробити або через операцію списання запасів, яка безпосередньо кореспондуватиме з 90-ми рахунками, або через оприбуткування вартості послуг із виготовлення брендованих товарів як надходження додаткових витрат, які або розподіляються на певну партію товарів, або відносяться до складу незавершеного виробництва продукції (послуг).

На думку автора, варіант включення розданих рекламних товарів до вартості готової продукції (товарів, робіт, послуг) має місце бути, проте, потребує певного документального оформлення такої операції. Зокрема, це і оформлення рекламного заходу (відповідний наказ керівника, кошторис витрат, накладні на відпуск ТМЦ та  звіт про проведення рекламного заходу), акт на списання ТМЦ тощо.

Також не варто забувати, що при безоплатній роздачі будь-яких рекламних товарів фізичним особам, може поставати питання щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору. З цього приводу податківці  вже неодноразово висловлювали свою думку: якщо отримувачів подарунків та будь-яких безоплатних товарів неможливо ідентифікувати, то оподатковувати такі доходи не потрібно.

Проте, варто пам’ятати, що згідно п.п. 165.1.39. статті 165 ПКУ не оподатковується лише вартість подарунків у частині, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати на 1 січня податкового року. У 2021 році ця гранична сума дорівнює 1 500,00 грн.

Тож, якщо вартість безоплатно отриманих фізичною особою товарів перевищує у 2021 році 1500,00 грн., то на такі доходи фізичної особи слід нарахувати  податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. А згідно п. 164.5 статті 165 ПКУ, при отриманні доходу в негрошовій формі, потрібно ще застосовувати натуральний коефіцієнт у розмірі 1,219512.