Новости

Заполнение НН/РК: ответы на актуальные вопросы плательщиков НДС

30.12.2021 / 15:09

Нещодавно  в Східному  МУ ДПС по роботі з ВПП відбувся сеанс телефонного зв'язку – «гаряча лінія» стосовно заповнення податкової накладної та розрахунку коригування.

«Податкова накладна – один з найважливіших документів податкового обліку. Це документ, який є в «податковому» житті кожного платника ПДВ вже майже 25 років, але від цього питання правильного заповнення податкової накладної не стають менш актуальними», – зазначила Наталія Мальована.

Під час сеансу «гарячої лінії» заступником начальника управління – начальником відділу податкового адміністрування  підприємств у галузі виробництва продовольчих товарів Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Наталією Мальованою надані відповіді, зокрема, на такі питання платників.


В якому випадку в розрахунку коригування до податкової накладної  в графі 2.1 табличної частини розділу Б вказується умовний код причини коригування – 301?

Відповідно до пункту 24 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307 із змінами та доповненнями,  умовний код причини коригування 301 має назву «Виправлення помилки». Цей код зазначається у випадку складання розрахунку коригування з типом причини 20 до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна. При цьому, у верхній лівій частині розрахунку коригування у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин" зазначається тип причини 20, та позначка "Х" не проставляється.

Які особливості заповнення податкової накладної при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ за товарами/послугами, необоротними активами у разі анулюванні реєстрації платника податку?     

Порядок заповнення податкової накладної, що виписується у разі анулювання реєстрації платника податку на суму податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності  регламентовано абзацом одинадцятим пункту 8 та пунктом 11 Порядку заповнення податкової накладної.

Відповідно до цих норм податкова накладна, що складається при анулювання реєстрації платника податку має таки особливості:

- у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини: «10» - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;

-  у рядках «Найменування постачальника (продавця)» та «Найменування отримувача (покупця)» вказуються власні дані платника податку,

-  у рядку «ІПН покупця» вказується умовний ІПН   «600000000000».

Яким чином можливо виправити помилку в податковій накладній в частині невірно зазначеного ІПН покупця?

Для виправлення помилки, допущеної при складанні податкової накладної в ІПН покупця, платнику податку доцільно:

- скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, у якому вивести в нуль її показники. Такий розрахунок коригування складається на дату виявлення помилки. Якщо виправляється помилка при зазначенні у податковій накладній умовного ІПН неплатника ПДВ, то такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником; в загальному випадку – реєстрацію здійснює покупець;

-  скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, у якій зазначити вірний ІПН покупця та дату складання, яка відповідає даті виникнення податкових зобов'язань продавця (тобто дату складання податкової накладної із "невірним" ІПН покупця).

Який код ставки вказується в податковій накладній у разі здійснення операцій з переробки імпортної давальницької сировини на митній території України з наступним  вивезенням за її межі продуктів переробки у митному режимі реекспорту?

Згідно із підпунктом "б" підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 частини першої статті 86 МКУ.

Таким чином, за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту у разі, якщо такі товари були поміщені у митний режим переробки на митній території, та вивозяться за межі митної території України у тому самому стані, в якому вони були ввезені на митну територію України, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування та зберігання, або у вигляді продуктів їх переробки.

Пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.

Згідно з підпунктом 6 пункту Порядку заповнення податкової накладної у графі 8 податкової накладної зазначається код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, -  у разі здійснення операцій з вивезення за межі митної території України продуктів переробки, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, вказується код ставки 901.