Письмо

Письмо ГФС Украины от 29.01.2015 г. № 1787/5/99-99-17-03-01-16

03.02.2015 / 17:25
Письмо ГФС Украины от 29.01.2015 г. № 1787/5/99-99-17-03-01-16

Про єдиний внесок

Національному банку України,
вул. Інститутська, 9,
м. Київ, 01601

Державна фіскальна служба України у зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 р. Законом України від 28.12.2014 р. № 77-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (далі - Закон № 77), яким внесено зміни, зокрема, до Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), повідомляє таке.

На виконання вимог частини другої ст. 24 Закону № 2464 наказом Міндоходів України від 09.09.2013 р. № 453 затверджено Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.09.2013 р. за № 1602/24134 (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів (документів на переказ готівки) про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, сплачені за цими документами, повинні складати не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах.

Якщо в розрахункових документах або документах на переказ готівки сума єдиного внеску менша, ніж 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки та/або платіжні доручення та/або інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати разом з оригіналом довідки-розрахунку, погодженим з органом доходів і зборів за місцем взяття на облік платника єдиного внеску.

Довідка-розрахунок складається платником єдиного внеску у трьох примірниках за формою згідно з додатком 1 до Порядку (п. 3 Порядку).

Прикінцевими положеннями Закону № 77 передбачено використання платником єдиного внеску права на зниження навантаження на фонд оплати праці, що сприятиме легалізації фонду оплати праці шляхом застосування понижуючого коефіцієнта. При заповненні додатка 1 до Порядку платник єдиного внеску за умови застосування понижуючого коефіцієнта не може використати алгоритм заповнення додатка 1 до Порядку, оскільки при застосуванні такого коефіцієнта суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах, будуть менше, ніж 1/3 суми нарахованої заробітної плати.

У зв’язку з тим, що на сьогодні значна кількість платників єдиного внеску має бажання застосовувати понижуючий коефіцієнт, просимо до моменту приведення Порядку у відповідність із законодавством при прийманні від платників єдиного внеску грошових чеків, платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок, не перевіряти 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах.

Водночас повідомляємо, що відповідно до частини другої ст. 24 Закону № 2464 банки приймають від платників єдиного внеску платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум.

Враховуючи викладене, просимо довести позицію ДФС до банківських установ щодо призупинення дії Порядку в частині подання та перевірки 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах, відповідно до додатка 1 до Порядку.


Голова І.О. БІЛОУС