НДФЛ

Облік доходів і витрат

30.01.2017 / 12:23

Чи повинна фізична особа (господарську діяльність не здійснює, інших доходів крім заробітної плати не має, власного рухомого та нерухомого майна теж не має) окремо для контролюючого органу вести облік доходів та витрат?

Згідно з п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов’язок зі сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом, визнаються платниками податків.

Об’єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об’єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов’язує виникнення у платника податкового обов’язку (п. 22.1 ст. 22 Податкового кодексу).

Фізична особа, яка отримує доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) відповідно до умов трудового договору (контракту), є платником податку на доходи фізичних осіб та військового збору, нарахування, утримання та сплата (перерахування) до бюджету яких здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом.

Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу, відповідно до п. 171.1 ст. 171 якого особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Водночас фізична особа — платник податку на доходи фізичних осіб у разі якщо вона зобов’язана відповідно до зазначеного розділу подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку, повинна згідно з п. 176.1 ст. 176 цього Кодексу вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу.

Отже, фізична особа, яка протягом звітного податкового року не отримує інші, ніж заробітна плата, доходи та не зобов’язана відповідно до розділу IV Податкового кодексу подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи або не має права на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, не повинна окремо для контролюючого органу вести облік доходів та витрат.

«Горячии линии»

Дата: 8 июня, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00