З 16.06.2017 р. набрав чинності наказ № 468, яким форму Звіту про контрольовані операції (далі — Звіт) та Порядок його складання змінено. На чому варто зосередити увагу при складанні оновленого звіту та коли його подати розглянемо далі.
Пункти 1 — 3 розділу І Порядку складання Звіту про контрольовані операції (далі — Порядок) викладено в новій редакції, відповідно до якої такий Звіт подається до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому Звіті інформацію подано не в повному обсязі або вона містить помилки чи недоліки, такий платник податків має право подати:
Новий та уточнюючий звіти повинні містити повну інформацію про контрольовані операції за звітний рік, як передбачено при складанні основного Звіту (з позначкою «звітний»).
Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Пункт 2 розділу ІІІ Порядку доповнено абзацом такого змісту: у разі здійснення господарських операцій із придбання (продажу) товарів (робіт, послуг) з пов’язаними особами — нерезидентами із залученням непов’язаних осіб відповідно до пп. 39.2.1.5 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу зазначається повне найменування нерезидента — пов’язаної особи.
Крім цього, слід зазначити, що якщо платником податків застосовано комбінацію методів трансфертного ціноутворення для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»:
Розділ IV «Порядок заповнення додатка до Звіту» Порядку доповнено новим пунктом 3 такого змісту: у разі здійснення господарських операцій із придбання (продажу) товарів (робіт, послуг) з пов’язаними особами — нерезидентами із залученням непов’язаних осіб згідно з пп. 39.2.1.5 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу в розділі «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» додатка до Звіту зазначається інформація відповідно до первинних документів щодо операції придбання та/або продажу товарів (робіт, послуг) із залученою непов’язаною особою.
Слід також звернути увагу на зміни щодо заповнення інформації у «Відомостях про контрольовані операції»:
Розділ V Порядку доповнено п. 7 такого змісту: у разі якщо показник рентабельності обчислюється для сукупності контрольованих операцій, здійснених платником протягом року, але правила групування згідно з цим розділом не дозволяють відобразити інформацію про таке групування одним рядком, відповідний показник рентабельності (графа 22) та його цифрове значення (графа 23) зазначаються у кожному з рядків, які відображають сукупність таких операцій.
Крім того, у розділі VI Порядку уточнено, що вказана інформація про пов’язаних осіб заповнюється особою, яка безпосередньо та/або опосередковано (через пов’язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 20 і більше відсотків.
Що нового у додатках
У додатку до Звіту «Відомості про контрольовані операції» вказано, що у графі 20 зазначається загальна вартість операції за вирахуванням непрямих податків.
Додаток «Відомості про контрольовані операції» до Звіту доповнено графою 25 з назвою «Сторона, що досліджується».
Додаток «Інформація про пов’язаних осіб» до Звіту викладено у новій редакції.
У додатку 1 до Порядку «Код підстави віднесення господарських операцій до контрольованих» передбачено таке:
040 |
господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи, відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Податкового кодексу України |
У додатку 5 до Порядку (п. 12 розділу ІV) доповнено графу «Найменування сторони» рядка за кодом 109 «Коди сторони операції» словом «(позикодавець)» після слова «Кредитодавець».
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Наказ № 468 — наказ Мінфіну України від 28.04.2017 р. № 468 «Про затвердження змін до форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції». Постанова № 269 — постанова Правління Нацбанку України від 19.04.2016 р. № 269