Аналитика

Гормон зростання

10.07.2018 / 11:43

Податки можуть як стимулювати розвиток економіки, так і гальмувати його. Тому важливо забезпечити баланс між публічним інтересом в акумуляції надходжень від сплати податків та приватними інтересами бізнесу, які спрямовані на інвестування зароблених ним коштів у модернізацію виробничих процесів і власний розвиток.

Найбільші серед великих

Доцільним буде проведення систематизації платників податків за окремими податками та зборами, які вони сплачують до державного та місцевих бюджетів. Загалом «зі значним відривом» від інших в рейтингу ТОП-100 платників податків знаходиться ПАТ «Укргазвидобування» (загальна сума сплачених податків — понад 51 млрд грн). Крім цього, слід зазначити, що ця компанія є найбільшим платником податку на прибуток підприємств (загальна сума сплачених платежів — 6,9 млрд грн), рентної плати (28,3 млрд грн) та ПДВ (13,02 млрд грн). Такі тенденції обумовлюються збільшенням видобутку власних корисних копалин. У перспективі такі позитивні тенденції діяльності ПАТ «Укргазвидобування» сприятимуть енергетичній незалежності України. Так, серед лідерів у формуванні дохідних частин бюджетів за рентними платежами є Харківська область (269,6 млн грн за перші п’ять місяців 2018 р.).

Найбільшим платником ПДФО (загальна сума платежів — 5,2 млрд грн) та ЄСВ (5,6 млрд грн) є ПАТ «Українська залізниця». З вищезазначеного вбачається, що на сьогодні це підприємство є найбільшим роботодавцем України.

Саме потреба забезпечення належного функціонування залізнично-транспортної мережі обумовлює необхідність залучення значних трудових ресурсів.

Щодо акцизного податку, то найбільшим платником є ПрАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т. — Прилуки» (загальна сума сплаченого податку — 11,6 млрд грн). Відповідне становище ПрАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т. — Прилуки» (як найбільшого платника акцизного податку) зумовлено специфікою господарської діяльності цього платника податків — виробництво тютюнових виробів. У подальшому можна прогнозувати збільшення надходжень від сплати акцизного податку (в силу взятих Україною міжнародних зобов’язань).

Зміст податків

Аналіз структур податкових платежів підприємств ТОП-100 свідчить про те, що окремий вид податку посідає вагоме місце у податковій системі України і кожен виконує свою функцію. Головна ж роль при формуванні дохідної частини Державного бюджету України та місцевих бюджетів продовжує належати непрямим податкам — податку на додану вартість та акцизному податку.

Порівняно з 2016 р. надходження від сплати непрямих податків у 2017 р. значно зросли. Це не в останню чергу пов’язано із ратифікацією Україною Угоди про асо­ціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їх державами-членами, з іншої сторони, в якій передбачено поступове зростання ставок, зокрема, акцизного податку.

Щодо прямих податків простежується закономірна динаміка, а саме — надходження від їх сплати в 2017 р. зростають (порівняно з 2016 р.), та переважають у своїй частці надходження, які акумулюються від сплати непрямих податків. Така ситуація обумовлюється, зокрема, тим, що кількість прямих податків є більшою, а обов’язок щодо їх сплати покладається на досить велику кількість платників податків.

Прибуткові ніші

Найбільша кількість великих платників податків — серед підприємств переробної (24 підприємства) та добувної промисловості (17 підприємств).

А це значить, що економіка України на сьогодні в основному грунтується на видобутку та переробці природних ресурсів (зокрема, корисних копалин). Фактично перебування на індустріальній стадії розвитку суспільства не сприяє руху вперед інформаційних технологій та превалюванню в економіці останніх технологічних укладів.

За такої ситуації завдання держави полягає в стимулюванні розвитку інформаційних сфер економіки шляхом запровадження податкових пільг у відповідних високотехнологічних сферах виробництва та створення спеціальних податкових режимів для компаній, основним видом діяльності яких є інформаційне та нанотехнологічне виробництво. Досягнення відповідних цілей можливе, зокрема, завдяки створенню індустріальних парків та спеціальних економічних зон, що у свою чергу сприятиме залученню іноземних інвестицій.

Заказажите доставку онлайн, заполнив форму, или по телефону (044) 223-24-06

«Горячие линии»

Дата: 6 июня, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42