Интервью

Нові горизонти

10.07.2018 / 16:18

фотоОдеська область увійшла в ТОП-5 по Україні за обсягом прямих іноземних інвестицій. Чим найбільше приваблює регіон інвесторів? Які ще сфери в цьому контексті вважаєте перспективними?

Мета, яку ставить перед собою наша команда, — інвестор має відчувати себе на Одещині у безпеці. Він не повинен перейматися збереженням своїх коштів, він повинен думати лише про їх вигідне інвестування та примноження. Працюючи над цим завданням, ми систематично проводимо зустрічі з бізнесом, опрацьовуємо проблемні питання його функціонування, взаємодії з органами нагляду та контролю. Постійно, так би мовити, тримаємо руку на пульсі.

За результатами I кварталу 2018 р. майже всі райони Одеської області, де є прямі іноземні інвестиції, показали приріст щодо цього показника. Станом на 1 квітня 2018 р. загальний обсяг прямих іноземних інвестицій збільшився на 19,0 млн дол. США, або на 1,6 %, порівняно з аналогічним періодом минулого року.

До основних країн-інвесторів, на які припадає 81,9 % загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр (31,5 %), Сінгапур (20,2 %), Велика Британія (6,7 %), Нідерланди (6,2 %), США (4, 4%), Німеччина (4,4 %), Монако (4,3 %), Франція (4,3 %).

Протягом 2017 р. приріст капітальних інвестицій становив 6,0 млрд грн, у тому числі за рахунок активного будівництва інфраструктурних об’єктів: автодоріг, соціальних об’єктів, об’єктів портової інфраструктури тощо. Подібного в регіоні не було за всю історію незалежності України.

І сьогодні робота триває. На початку червня ми презентували Інвестиційний атлас Одеської області, за створенням якого стоїть копітка робота. Це — сотні зустрічей по всій території області з власниками об’єктів Одещини, які зацікавлені в залученні інвестицій. Це — опрацювання та аналіз інвестиційних ідей і пропозицій бізнесу. В результаті ми маємо понад 300 земельних ділянок та близько 140 інвестиційних проектів різних обсягів фінансування і галузей, які розміщені на одному ресурсі, — на нашому сайті. Обов’язковою умовою для всіх цих проектів є створення доданої вартості: переробна і легка промисловість, сільське господарство, відновлювальна енергетика, об’єкти туристичної інфраструктури. Це — наші пріоритети для розвитку економіки.

За невеликий час ми отримали хороший зворотній зв'язок і результат — маємо пропозицію Китайської сільськогосподарської корпорації «Дженбан» щодо розташування нового заводу в Саратському районі Одеської області. Є плани щодо будівництва нового виробництва з пошиття одягу. Безперечно, це лише початок! Атлас доповнюватиметься. Фактично це живий організм, який має постійно змінюватися, вдосконалюватися, наповнюватися новими об’єктами, цікавими ідеями для інвестування.

Відомо про ваші плани відкрити при ОДА «Центр підтримки експорту». Яка мета і очікування від цього проекту? І загалом, яка ситуація з експортом? Як на його обсяги вплинуло запровадження безвізового режиму та зони вільної торгівлі?

Переконаний, що «Центр підтримки експорту» — це нова сторінка не лише для Одещини, а й усього українського бізнесу. На сьогодні малий і середній бізнес у регіоні — це 89 % всіх працевлаштованих осіб. Це — неймовірний потенціал, який потребує розвитку. Уявіть, що буде, коли експортувати за кордон буде так само просто, як продавати власні товари всередині країни? Уявіть, як покращиться наш торговельний баланс, скільки буде створено нових робочих місць, як зміцниться наша українська валюта! Ми однозначно повинні виходити на якісно новий рівень українських товарів, нарощувати власний виробничий потенціал, бути конкурентоздатними в умовах глобалізації економіки.

Уявіть собі організацію, в яку зможе прийти кожен виробник області, і йому допоможуть реалізувати свій товар за кордон. Підкажуть шлях, знайдуть ринок збуту, клієнтів, допоможуть з сертифікацією, оформленням інвойсів і митних документів, підберуть логістику. Саме в такій практичній площині ми бачимо роль «Центру підтримки експорту» при Одеській обласній державній адміністрації.

У цьому проекті ми заручилися підтримкою ТПП України, Офісу бізнес-омбудсмена та UNIC, співпрацюватимемо з Одеською митницею ДФС України та з банками.

Безумовно, великий вплив на експорт у нашій області, як і по всій країні, має безвізовий режим з ЄС. Підприємства Одеської області нині здійснюють поставки до 145 країн світу, запровадження безвізу значно спростило планування та здійснення ділових та бізнес-поїздок до країн Європи. У цьому контексті — це стимул до нарощування експорту товарів українського виробництва до ЄС. Обсяг експорту підприємств області до країн ЄС сьогодні становить вже 29,2 % від загального, коли лише рік тому цей показник становив 23 %, а в 2016 р. взагалі близько 20 %.

Розкажіть детальніше про законопроект, який розробили Одеська ОДА спільно з Адміністрацією морських портів України щодо внесення змін до Закону України «Про спеціальну економічну зону «Рені». Яка його наразі доля і що він може принести економіці регіону?

Ми всі розуміємо, що для залучення іноземного капіталу необхідно створити вигідні умови для інвесторів та бути конкурентоспроможними порівняно із сусідніми країнами. Сьогодні Україна — єдина причорноморська держава, яка не користується можливостями для створення умов і преференцій для інвесторів на територіях спеціальних економічних зон для розвитку портів. Наприклад, Туреччина має 20 таких зон з податковими пільгами, Румунія — 6. Завдяки спе­ціальним економічним зонам США врятували економіку під час Великої депресії. Їх сьогодні налічується понад 350, і всі вони є важливим чинником розвитку виробництва. Україна не має жодної зони, де реально б діяли податкові пільги.

Для Ренійського порту створення спеціальної економічної зони з діючими податковими пільгами є життєво необхідним порятунком від депресії і занепаду. На практиці для регіону та держави в цілому це означатиме залучення закордонного капіталу, збільшення доходів місцевого та центрального бюджетів, створення нових робочих місць.

На папері така спеціальна економічна зона в порту Рені Одеської області ніби існує, але вже 18 років — лише номінально! Наразі порт у кризовому і занедбаному стані.

Одеською ОДА за сприяння адміністрації морських портів України розроблено проект змін до Закону України «Про спеціальну економічну зону «Рені» та проект змін до Податкового кодексу. Йдеться про встановлення на території спе­ціальної економічної зони порту Рені пільг з податку на прибуток.

Спеціальна економічна зона з податковими пільгами стане впевненим поштовхом для розвитку десятків виробничих комплексів, коли на цій території з’являться промислові потужності, які будуть не лише перевалювати вантажі, а й переробляти їх, створюючи додаткову вартість.

На сьогодні законопроект перебуває на розгляді у профільних центральних органів виконавчої влади (Мінекономіки, Мінфін, ДФС, Мінінфраструктури). І я особисто боротимуся за те, щоб цей законопроект було ухвалено.

За підсумками 2017 р., у традиційному рейтингу районів Одеської області найкращими виявилися Лиманський, Саратський, Арцизський райони. Але є й аутсайдери. Що у вашій, як очільника області, стратегії передбачено для покращення економічних показників?

Найголовніше у  рейтингуванні — це якість та рівень життя мешканців. Переконаний, потенціал розвитку є абсолютно у кожному районі Одеської області. І облдерж­адміністрація зацікавлена у покращенні економічних показників всіх районів і області в цілому. Справа лише в тому, наскільки цей потенціал використовується і як сплачуються податки.

Є райони, де досі деякі сільськогосподарські підприємства сплачують за землю лише 3 — 4 % від нормативної грошової оцінки землі. І це в той час, як середня по області ставка становить на сьогодні вже більше 8 %. Це є потенціал, значний потенціал! У деяких районах голови райдержадміністрацій ведуть у цьому напрямі активну роботу. Знаходять спільну мову з підприємцями, підвищують ставки, а ці гроші йдуть на дитячі садочки, школи, водогони та дороги.

Розмову вела
Марія Данюк

Заказажите доставку онлайн, заполнив форму, или по телефону (044) 223-24-06

«Горячие линии»

Дата: 6 июня, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42