Статьи

Перспективи

12.11.2018 / 14:45
Перспективи

Новий законопроект про підвищення податків

У Верховній Раді зареєстровано та прийнято у першому читанні урядовий законопроект № 9260 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

Законопроектом, зокрема, передбачається: збільшити з 01.07.2019 р. ставки акцизного податку на тютюнові вироби на 9 %; підвищити з 01.01.2019 р. ставку екологічного податку за викиди двоокису вуглецю (СО2) стаціонарними джерелами з 0,41 грн/т до 10 грн/т та передбачити поетапне підвищення ставки до рівня 30 грн/т у 2023 р. (щорічне підвищення на 5 грн/т);  збільшити ставки рентної плати за користування надрами для видобування нафти і конденсату на два відсоткових пункти та для залізної руди — на 0,8 відсоткових пункти; збільшити ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 50 %.

Також проект містить норми щодо зниження порогу вартості неоподатковуваних посилок для фізичних осіб з 150 до 100 євро.

За підрахунками відомства ці правки принесуть зведеному бюджету додаткові 6,3 млрд грн. 

Введення податку на виведений капітал відтермінували

Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики відклав розгляд законопроекту № 8557 про податок на виведений капітал.

Обговорювалося два варіанти запровадження податку на виведений капітал (далі — ПнВК): для всіх компаній та для їх частини з авансовою його сплатою. Пропозиція Мінфіну — запровадження ПнВК для малого та середнього бізнесу з річним обсягом доходу до 200 млн грн і використання компенсатора у вигляді умовної сплати авансом ПнВК в розмірі 50 % від суми податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2018 р. лише для цієї групи платників. Такий підхід, на думку членів комітету, дискредитує саму ідею запровадження нової форми оподаткування корпоративного прибутку і залишає широкі можливості великому бізнесу уникати сплати податку на прибуток. Позиція робочої групи при комітеті — податок мають платити усі компанії. Але у цьому випадку, за словами Мінфіну, бюджет може втратити 46,7 млрд грн. Відтак вирішено відтермінувати прийняття рішення комітетом до погодження Мінфіном редакції законопроекту щодо податку на виведений капітал з МВФ.

Оприлюднено проекти нових валютних правил

Нацбанк оприлюднив проекти нормативно-правових актів, які стануть основою для нової системи валютного регулювання, передбаченої Законом України «Про валюту і валютні операції».

Структура валютного регулювання згідно з проектом Нацбанку складатиметься з семи нормативно-правових актів: № 1 — структура валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами; № 2 — порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон; № 3 — транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів в документарній формі банками, юридичними та фізичними особами; № 4 — загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Нацбанком, критерії і порядок їх запровадження, умови їх подовження та дострокового припинення; № 5 — перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування (антикризова постанова, що має тимчасовий характер); № 6 — інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції; № 7 — порядок дотримання граничних строків розрахунків, встановлених Нацбанком.

Оприлюднені постанови — № 1, № 2, № 3 — визначають норми валютного регулювання, що застосовуватимуться, коли Україна повністю перейде до свободи проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом», як це передбачено Законом України «Про валюту і валютні операції». Як і Закон, документи частково запрацюють з 07.02.2019 р., а на повну силу — за сприятливих макроекономічних умов і після цього діятимуть постійно.

Визначення бази оподаткування рентною платою для вугілля планують удосконалити

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 9271 «Про внесення змін до статті 252 Податкового кодексу України щодо визначення бази оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування енергетичного вугілля та антрациту».

Документом пропонується внести зміни до ст. 252 ПКУ, якими передбачити, зокрема: визначення фактичної ціни реалізації для енергетичного вугілля та антрациту; визначення вартості видобутого вугілля у податковому (звітному) періоді платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки за фактичними цінами реалізації вугілля.