Аналитика

Перспективи

17.12.2018 / 09:31

Нова концепція реформи Державної фіскальної служби

Міністр фінансів Оксана Маркарова наголошує на тому, що протягом місяця на затвердження уряду буде винесено нову концепцію реформи Державної фіскальної служби. Після цього буде оголошено конкурси на посади очільників митного та податкового напрямів.

 

В Україні запровадять електронну акцизну марку і електронний аудит

ДФС у найближчій перспективі планує запровадити автоматизовану систему контролю за обігом підакцизних товарів «Електронна акцизна марка». Як повідомив в. о. Голови ДФС Олександр Власов, електронна акцизна марка дасть змогу посилити контроль за підакцизним товаром, унеможливить його тіньовий обіг та створить справедливі конкурентні умови для всіх учасників ринку. Також до 2020 р. у планах ДФС запустити в повному обсязі електронний аудит, що дасть змогу виявляти переважну частину ризиків ще до перевірки, значно прискорить та спростить процедури аналізу даних, суттєво зменшить витрати робочого часу на проведення перевірки як посадових осіб, так і платників податків. 

Найпопулярнішим на сьогодні сервісом ДФС є Електрон­ний кабінет. Він забезпечує цілодобову електронну взаємодію з платниками податків: від надання інформації з загальнодоступних реєстрів до автоматичного заповнення електронних документів, у тому числі податкової звітності та отримання довідок про відсутність заборгованості. Ще одним досягненням в. о. Голови ДФС визначив впровадження електронної системи відшкодування ПДВ та блокування ризикових операцій, завдяки чому надходження ПДВ зросли вдвічі. Проінформував Олександр Власов і про запуск наприкінці вересня тестової версії системи E-ЧЕК (E-Receipt), функціонал якої передбачає можливість використання суб’єктами господарювання як пристроїв, що здійснюють реєстрацію розрахункових операцій, смартфонів, планшетів, персональних комп’ютерів. Наразі у тестуванні системи E-Receipt беруть участь 130 суб’єктів господарювання.

 

Майбутнє валютне регулювання набуває чітких обрисів

Нацбанк оприлюднив проекти ще трьох із семи нормативно-правових актів нової системи валютного регулювання. Зокрема, йдеться про такі регулятивні документи: № 4: Положення про порядок запровадження заходів захисту у сфері валютних операцій; № 6: Положення про окремі інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку; № 7: Положення про порядок дотримання граничних строків розрахунку, встановлених НБУ.

Документи містять норми, направлені на першочергові кроки зі спрощення ведення бізнесу і забезпечення фінансової стабільності в Україні. Проект акта № 4 містить критерії і порядок запровадження антикризових заходів, а проекти актів № 6 та № 7 визначатимуть валютне регулювання тимчасово — з 07.02.2019 р. і до повного переходу до свободи проведення валютних операцій.

Тимчасовий акт № 7 буде запроваджено для захисту економіки і фінансової системи від кризових явищ, визначених постановою № 4. Тимчасовий акт № 6 спрямовано на запобігання кризовим ситуаціям на грошово-кредитному ринку. Після відновлення макрофінансової стабільності положення тимчасових актів припинятимуть дію, а валютне регулювання здійснюватиметься відповідно до постійних актів (№ 1, 2, 3).

За відсутності кризових явищ Нацбанк продовжуватиме лібералізацію валютного ринку, яка відбувається з вересня 2015 р. Кінцева мета цього процесу — зняття усіх валютних обмежень та забезпечення режиму вільного руху капіталу, який є частиною Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Черговий етап валютних пом’якшень відбудеться вже 07.02.2019 р. разом із набранням чинності Закону «Про валюту і валютні операції».

 

Запропоновано знизити спеціальну ставку ПДВ на ліки

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 9374.

Метою цього документа є здешевлення лікарських засобів для громадян та створення умов для розширення вітчизняного виробництва ліків. Для цього пропонується внести такі зміни до ПКУ: зменшити спеціальну ставку ПДВ для операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів з 7 % до 0 %; скасувати квотування отримання спирту вітчизняними фармкомпаніями для виробництва лікарських засобів.

 

Правила торгівлі алкоголем планують спростити

Мінекономрозвитку оприлюднено проект скасування Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями».

Як йдеться у пояснювальній записці, Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями не лише дублюють норми законів, але і встановлюють додаткові вимоги регулювання, які вже втратили актуальність. Це стосується, зокрема, вимог погоджувати з санітарно-епідеміологічною службою технологічні картки на коктейлі, вимог до професійної освіти та підготовки працівників, а також до наявності у документах, згідно з якими в торгівельну мережу надійшли алкогольні напої, реєстраційних номерів сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності. Для вирішення зазначеної проблеми й розроблено проект постанови.