Аналитика

Перспективи

22.12.2018 / 09:13

Нове валютне регулювання — вже з 7 лютого

НБУ оприлюднив останній з семи проектів нормативно-правових актів, які з 07.02.2019 р. стануть основою для нової, прозорої та ліберальної системи валютного регулювання, передбаченої Законом України «Про валюту і валютні операції». Норми опублікованого проекту Положення про застосування заходів захисту спрямовані на протидію кризовим явищам. Документ матиме тимчасовий характер дії — до остаточного переходу до повної свободи проведення валютних операцій. Передбачається, що це Положення не запроваджує нових валютних обмежень, однак розширює можливості проведення окремих валютних операцій. Зокрема: граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів збільшуються вдвічі — до 365 днів; вводиться автоматизована система е-лімітів на зміну індивідуальним ліцензіям на окремі валютні операції з переказу резидентами коштів за кордон; спрощується валютний нагляд за операціями купівлі та переказу іноземної валюти до 150 тис. грн в еквіваленті; розширюється перелік доступних валютних операцій клієнтів з банками, зокрема дозволяється проведення валютних свопів та безпоставочних форвардів; уможливлюється онлайн-купівля фізичними особами іноземної валюти та банківських металів у межах 150 тис. грн в еквіваленті на день; дозволяється придбання юридичними особами банківських металів без фізичної поставки в межах 150 тис. грн в еквіваленті на день; дозволяються перекази фізичним особам за кордон до 150 тис. грн без відкриття рахунку.

Водночас документ подовжує дію низки обмежень, що вже діють наразі: обмеження репатріації дивідендів за кордон в іноземній валюті на суму 7 млн євро на місяць, а репатріації інвестицій (продаж нелістингових акцій та корпоративних облігацій) — сумою 5 млн євро на місяць; заборона надання кредитів (позик) у гривні нерезидентам; отримання зовнішніх запозичень виключно через один банк; купівля валюти на міжбанківському ринку для виконання зобов’язань за зовнішньоекономічними контрактами виключно через один банк і на умовах Т+1; заборона купівлі валюти без зобов’язань за зовнішньоекономічними контрактами чи за кредитні кошти; збереження валютного нагляду за операціями взаємозаліку зобов’язань; збереження вимоги щодо обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті на користь юридичних осіб у розмірі 50 %.

Кінцевою метою НБУ залишається зняття усіх обмежень на валютному ринку і перехід до режиму вільного руху капіталу.

 

Розроблено чіткий порядок повернення коштів авансових платежів з «єдиного рахунку»

ДФС України оприлюднила для обговорення проект наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів».

Документ розроблено з метою визначення чіткого порядку повернення коштів авансових платежів (передоплати) зарахованих на депозитний рахунок 3734, відкритий у Державній казначейській службі України на ім’я ДФС. У ньому прописано, що для повернення коштів авансових платежів (передоплати) платникові податку слід подати до ДФС заяву. Така заява може бути подана протягом 1095 днів з дня внесення авансових платежів (перед­оплати) на депозитний рахунок 3734 ДФС.

 

Перенесення робочих днів у 2019 році

Мінсоцполітики підготувало проект розпорядження КМУ «Про перенесення робочих днів у 2019 році». Керівникам підприємств рекомендовано для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, перенести у 2019 р. у порядку та на умовах, визначених законодавством, робочі дні з:

  • вівторка — 30 квітня на суботу — 11 травня;
  • понеділка — 30 грудня на суботу — 21 грудня;
  • вівторка — 31 грудня на суботу — 28 грудня.

 

Одноразове обов’язкове декларування доходів: черговий законопроект

У Верховній Раді зареєстровано проект змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України  (законопроект № 9405).

Документом передбачається запровадження декларування та оподаткування активів (доходів) фізосіб у рамках Програми розкриття інформації, яка діятиме 18 місяців та включатиме дві складові: загальну (проведення станом на 31.12.2020 р. одноразового декларування майнового стану, активів (доходів) фізосіб) та спеціальну частину (запровад­ження з 01.06.2019 р. по 01.10.2020 р. особливостей справляння ПДФО з активів (доходів), які не задекларовано у минулих періодах).

Програма поширюється на активи вартістю понад 150 тис. грн, які знаходяться як на території України, так і за її межами.

Для одноразового декларування активів (доходів) фіз­особи — громадяни України зобов’язані подати (особисто або в електронній формі, або поштою) до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси спеціальну декларацію про майновий стан та активи (доходи) станом на 31.12.2020 р. Не потрібно подавати декларацію, якщо сумарна вартість об’єктів декларування не перевищує 2 млн грн. Граничний строк подання декларації — 01.05.2021 р.

Спеціальна частина Програми передбачає, що громадяни України мають право застосувати особливості справляння ПДФО з активів (доходів), не задекларованих у минулих податкових періодах за визначеним алгоритмом.

 

За яких умов пропонують не штрафувати за ввезені «євробляхи»

У Верховній Раді зареєстровано два законопроекти № 9382 та № 9383, якими пропонується звільнити від відповідальності громадян, які ввезли нерозмитнені автівки на єврономерах для військових потреб, та військових, які отримали такий транспорт.

У документі йдеться про звільнення від майбутніх санкцій тих власників «євроблях», які до 25.11.2018 р. передали у встановленому порядку свої авто для потреб Збройних Сил України, Національної гвардії, Міністерства внутрішніх справ, СБУ чи інших державних формувань, які беруть безпосередню участь в АТО/ООС. Також передбачається дозволити державним органам розмитнювати такі автомобілі без будь-яких податків.

Окрім цього, пропонується усі конфісковані «євробляхи» (за статтями 470 та 480 МКУ) передавати ЗСУ та іншим підрозділам, які беруть безпосередню участь у ООС.